Kerala:ଜଣେ ମୁସଲମାନ ମହିଳା କରୁଛନ୍ତି ୧୪ ଘଣ୍ଟା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଶବଦାହ

kerala-muslim-woman
Share this:

ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍: ସୁବିନା ରହମାନ (Subina Rahman) ବୟସ ୨୯। ସେ ଜଣେ ବାଣିଜ୍ୟ ସ୍ନାତକ (Commerce graduate)। ପରିବାରରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଆଠ ବର୍ଷର ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଅଛି।  ସେ ଆଜିକାଲି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହା କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି। ସେ କେରଳ (Kerala) ର ଥ୍ରିସୁର (Thrissur) ଜିଲ୍ଲାର ଇରିଙ୍ଗାଲକ୍କୁଡା (Iringalakkuda) ର ଏକ ହିନ୍ଦୁ ଶ୍ମଶାନରେ ଶବ ସଂସ୍କାର କରୁଛନ୍ତି। ବେକାରୀର ଏହି ଯୁଗରେ ସୁବିନା ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କେରଳର ସ୍ଥାନୀୟ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏଜାଭା (Hindu Ezhava community) ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଶବଦାହରେ ଜଣେ କିରାଣୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଖାଲି ଅଛି। ସୁବିନା ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସୁବିନା ମଧ୍ୟ ଚାକିରି ପାଇଲେ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଏକ ରେଜିଷ୍ଟରରେ ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ, ମୃତ ଦେହର ସଂଖ୍ୟା, ମୃତକଙ୍କ ନାମ, ଠିକଣା ଇତ୍ୟାଦି ଲେଖିବାକୁ ପଡିଲା।  ଅବଶ୍ୟ, ଏହି କାମ କରିବାବେଳେ ସୁବିନା ବିରକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଶବଦାହ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ବୋଧହୁଏ ପ୍ରଥମ ମୁସଲମାନ ମହିଳା।

ଯେହେତୁ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଶବଦାହ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଶବଦାହରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ, ତେଣୁ ସୁବିନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମାଜ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ। ମୁସଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ମଧ୍ୟ ସୁବିନାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସୁବିନା ନିଜ ମନ ସହିତ କାମ ଜାରି ରଖିଥିଲେ।

ସୁବିନା କୁହନ୍ତି, କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଶରୀର ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର (Corona Second Wave) ସମୟରେ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ସାତରୁ ଆଠଟି ମୃତଦେହକୁ ଶବଦାହ କରୁଛୁ, ଯାହା ଶବଦାହର କ୍ଷମତାଠାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଶରୀରର ଦାହ କାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଲାଗେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ୧୪ ଘଣ୍ଟା କାମ କରୁଛୁ, ତଥାପି କାମ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଦିନ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ଏବଂ ଭୟଭୀତ ଅଟେ। ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ସୁବିନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରହମାନଙ୍କଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି। ସୁବିନାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ରାଜମିସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପରିବାରର ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ସୁବିନାଙ୍କୁ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେବା ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା।

Also Read | Cyclone Yaas: ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍’ ପାରାଦ୍ୱୀପ ଓ ସାଗର ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ,ଆସନ୍ତା କାଲିଠୁ ବର୍ଷା

Share this: