Durga Puja : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ମଣ୍ଡପକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Modi-6 pm

କୋଲକାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ (West Benagal) ରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଅବସରରେ ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ର ସଂକଳ୍ପରୁ’ ସୋନାର ବଙ୍ଗଳା’ର ସଂକଳ୍ପ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (Narendra Modi) ଆହ୍ଵାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ରାଜ୍ୟର ସମୃଦ୍ଧ ତଥା ସମୃଦ୍ଧ ଐତିହ୍ୟକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବିଜେପି ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁଦେବ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର ଏବଂ ବାଙ୍କିମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚାଟାର୍ଜୀ ନିଜେ ବଙ୍ଗଳା ଦେଶରୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କୃଷକ ତଥା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଜୀବନର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି,୨୨ କୋଟି ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା କିମ୍ବା ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଟି କୋଟି ମହିଳାଙ୍କୁ ସହଜ ଋଣ ଦେବା। ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢାଓ  ଅଭିଯାନ ହେଉ କିମ୍ବା ଟ୍ରିପଲ ତାଲାକ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଇନ ହେଉ ଦେଶର ଶକ୍ତି ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ‘ବଳାତ୍କାରର ଦଣ୍ଡ ସହ ଜଡିତ ଆଇନଗୁଡିକ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ଅସଦାଚରଣ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଭାରତ ନେଇଥିବା ନୂତନ ସଂକଳ୍ପ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ମହିଳା ଶକ୍ତିଙ୍କର ବହୁତ ବଡ ଭୂମିକା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆମେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତକୁ ଯାଇଛୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ବିଜେପିର ଚିନ୍ତାଧାରା, ଏହା ହେଉଛି ସଂସ୍କୃତ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସଂକଳ୍ପ। ତେଣୁ ଆଜି ଦେଶରେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଅଭିଯାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଙ୍ଗଳା ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱମାନେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର, ବଳିଦାନ ଏବଂ ଅନୁତାପରୁ ମାତା ଭାରତୀଙ୍କୁ ସେବା କରିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଗୁରୁଦେବ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର, ବାଙ୍କିମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚଟ୍ଟୋପାଧ୍ୟାୟ ଯେଉଁମାନେ ଇଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାସାଗର, ରାଜ ରାମ ମୋହନ ରୟ, ଗୁରୁଚାନ୍ଦ ଠାକୁର, ହରିଚନ୍ଦ ଠାକୁର, ପାନଚାନ ବର୍ମାଙ୍କ ନାମ ନେଇ ସମାଜକୁ ଏକ ନୂତନ ମାର୍ଗ ଦେଖାଇଥିଲେ, ସେମାନେ ନୂତନ ଚେତନା ଜାଗ୍ରତ କରିଥିଲେ।

Also Read | PM Modi: ଲକଡାଉନ ହଟିଛି, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯାଇନି

Share this: