Social Media: ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ, ସତ୍ୟତା ଜାଣନ୍ତୁ

digital-media

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ (Social Media) ରେ ଏକ ହିନ୍ଦୀ ଖବରକାଗଜ କଟିଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି। ଖବରକାଗଜର ଗୋଟିଏ ପୃଷ୍ଠାରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସହ ଜଡିତ ଏକ ଖବରର ଶୀର୍ଷକ ଲେଖା ଅଛି, ଯଦି ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ (Social Media Post) କରାଯାଏ ତେବେ ୫  ବର୍ଷ ଜେଲ ହେବ। ଖବରକାଗଜ ପଢିବା ପରେ ଏହାର ଚିତ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ (Virla) ହେବା ସହ ଟ୍ୱିଟର (Twitter), ଫେସବୁକ୍ (Facebook), ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ (WhatsApp) ଚଳାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଟେନସନ ବଢି ଯାଇଥିଲା। ଆଜିର ସମୟରେ, ଭାରତର ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଲୋକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କିଛି ପୋଷ୍ଟ କରିଥା’ନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ ଜାଣିଶୁଣି କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତି, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରେ।

ଯେତେବେଳେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଥିବା ଏହି ଖବର ଅନୁସନ୍ଧାନ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସତ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିଲା ପିଆଇବି  ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ (PIB Fact Check) ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଖବରକାଗଜରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଖବରର ଶୀର୍ଷକ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର। PIB ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ କହିଛି ଯେ ଏହା ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଖବର। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ, ଅଖଣ୍ଡତା, ରାଜ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା, ବିଦେଶୀ ଦେଶ ସହ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟ ରଖିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ କି, ଖବରକାଗଜ ହେଡଲାଇନରୁ, ଏହା ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବିବାଦୀୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପାଇଁ ଅଟେ।

PIB ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟ୍ୱିଟକୁ ଏକ ଲିଙ୍କ ଦେଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସାମାଜିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଜଡିତ ମିଡିଆ ନିୟମକୁ କୁହାଯାଇଛି।  ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ଏବଂ ସମାଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସାଧାରଣ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଅପବ୍ୟବହାର ବିରୋଧରେ ସେମାନେ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି।

Also Read | Digital Media Guidelines: Content ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନାହିଁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *