Covid19:ଧୂମପାନକାରୀ ଏବଂ ଶାକାହାରୀମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍:CSIR ସର୍ଭେ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କରୋନା (Covid-19) ସଙ୍କଟ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ତରଙ୍ଗ (Second Wave) ରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କାଉନସିଲ୍ ଫର ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (Council of Scientific Industrial Research -CSIR) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ଦ୍ଵାରା  ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରରେ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋକିତ କରିଛି। ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିଖରକୁ ଛୁଇଁବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହୋଇପାରେ ଯେ ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ସକରାତ୍ମକ ଥିବା, ସଂକ୍ରମଣ ସହ ଲଢୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଣ୍ଟି-ବଡି  ନାହିଁ ଯାହା ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଲଢିପାରିବ।

କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (CSIR) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଧୂମପାନକାରୀ (Smoking) ଏବଂ ଶାକାହାରୀ (Vegetarian) ମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା କମ୍। ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦିଓ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏକ ଶ୍ଵାସ ରୋଗ, ଧୂମପାନ ଏହାକୁ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରେ, କାରଣ ଧୂମପାନ ଶ୍ଲେଷ୍ମ ଉତ୍ପାଦନ (mucous production)କୁ ବଢେଇଥାଏ, ଯାହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଥମ ଧାଡି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

CSIR ଏହାର ୨୦ଟି ଲାବୋରେଟୋରୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୪୨୭ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସର୍ଭେ କରିଥିଲା। ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଲୋକମାନେ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ସହିତ ୧୭ଟି ରାଜ୍ୟରେ ରୁହନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ହାରାହାରି ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୧୦.୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

Mega-Summer-Appliances-Carnival---hero_V1_1500x600v2._CB670290629_

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଅନ୍ୟତମ ଲେଖକ ଶାନ୍ତନୁ ସେନଗୁପ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ଲହର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ଦେଶରେ କରୋନାର ଶିଖର ଦେଖାଗଲା, ଯଦିଓ ଅକ୍ଟୋବର ଆରମ୍ଭ ପରେ ଦେଶରେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣର ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା।

ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ମାସ ପରେ ସେରୋ-ପଜିଟିଭ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରପେକ୍ଷତା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା, ଯଦିଓ CSIR ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଆଣ୍ଟି-ଏନସି (ନ୍ୟୁକ୍ଲିଓକାପସିଡ୍) ଆଣ୍ଟିବଡି ଭାଇରାଲ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ। ଯଦି ଆମେ ଅଧିକ କଠୋର ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁ, ଶରୀରରେ ନିରପେକ୍ଷତାର ଏକ ବଡ଼ ଅଭାବ ହୋଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଜିନିଷ ଯାହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରକୁ ଆହୁରି ବଡ଼ କରିଥାଏ।

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ହାର COVID-19 ରେ ୭.୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା, ଯାହା ଜାତୀୟ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ଚାରି ଗୁଣ କମ୍ ଅଟେ। ଚୀନରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କେବଳ ୩.୮ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଧୂମପାନ କରୁ ଥିଲେ। ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ନିୟମିତ ଭାବରେ ସିଗାରେଟ ଟାଣୁଥିଲେ।

Also Read | Oxygen Plant: ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ହେବ ନିର୍ମାଣ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.