ଫସିଲେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ,ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ସିଙ୍ଗାପୁର Fake News ଆଇନ ଲାଗୁ

Share this:

ସିଙ୍ଗାପୁର: ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ (Delhi CM Arvind Kejriwal ) ଙ୍କୁ ସିଙ୍ଗାପୁର (Singapore) ସହିତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଭରିଆଣ୍ଟ ଯୋଡିବା ନେଇ ବିବାଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର (External Affairs Minister S Jaishankar) ଙ୍କ ଦୃଢ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି, ତଥାପି ଭୁଲ ତଥ୍ୟର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ଅନଲାଇନ୍ ମିଥ୍ୟା ଏବଂ ମନିପୁଲେସନ୍ ଆକ୍ଟରୁ ଘରୋଇ ଆଇନ (Protection from Online Falsehoods and Manipulation Act POFMA) ପ୍ରଣୟନ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଅଧୀନରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ସମେତ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ ଏବଂ ସତେନ୍ଦ୍ର ଜୈନ ଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସିଙ୍ଗାପୁରର ସମସ୍ତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କରୋନା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହ ଜଡିତ ସମ୍ବାଦ ଉପରେ ଏକ ସଂଶୋଧନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀର ସିଏମଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଗୁଜବ ଏବଂ ଫେକ ଖବର ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି  ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଉଛି।

ସିଙ୍ଗାପୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

ସିଙ୍ଗାପୁରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ବିବୃତ୍ତି ହଟାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଏହା ପୁଣି ଥରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ସମାନ ଭରିଆଣ୍ଟ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଯାହା ଅଛି, ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଅଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ସିଙ୍ଗାପୁର ଆରମ୍ଭରୁ କରୋନା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଏକ କଠୋର ମନୋଭାବ ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଛି।

ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସିଙ୍ଗାପୁରର ସମସ୍ତ ଶେଷ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ସଂଶୋଧନ ନୋଟିସ ପଠାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନାର କୌଣସି ସିଙ୍ଗାପୁର ଭରିଆଣ୍ଟ ନାହିଁ। ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ୍ ସିଙ୍ଗାପୁର ସରକାର ଏହାର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିହୀନ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ନୂତନ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ନେଇ ବିବାଦ ପରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ବୁଧବାର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି। ତଥାପି, ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାର ଅଧିକାର ଅଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ସିଏମ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ମିଳିଥିବା ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଭାରତରେ ତୃତୀୟ ଲହର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ। ଏହାକୁ ନେଇ ସିଙ୍ଗାପୁର ଆପତ୍ତି କରିଥିଲା।

ସେହିପରି ସିଙ୍ଗାପୁର ହାଇ କମିଶନର ସାଇମନ୍ ୱଙ୍ଗ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଏହି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧ୍ୟାୟକୁ ବନ୍ଦ କରି ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ସାଧାରଣ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି। କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ଟୁଇଟ୍ ପରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ସହିତ ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଡିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଦେଶ ସହିତ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ହାଇ କମିଶନରଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଡକାଯାଇ ଆପତ୍ତି ଜଣାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ନିଜେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଦାୟିତ୍ଵ  ହୀନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା ଭାରତର ସପକ୍ଷରେ ନୁହେଁ।

Also Read | Today Horoscope: ଜାଣନ୍ତୁ ଆଜିର ରାଶିଫଳ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.