Russia Ukraine War Live Updates: ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କ ରାଜଧାନୀ କିବ୍‌ ରୁ ପଳାୟନ: ରୁଷ ମିଡ଼ିଆ

russia-ukraine-news
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:Russia Ukraine War Live Updates ଆଜି ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ତୃତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଦେଶ ବଡ଼ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ରୁଷ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚକିତକର ବିଷୟ। ରୁଷ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି (Volodymyr Zelenskyy) ରାଜଧାନୀ କିବରୁ ପଳାୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ରୁଷ ସମ୍ବାଦ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ରୁଷ ସେନା ୟୁକ୍ରେନର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ମେଲିଟୋପୋଲ ସହରକୁ କବଜା କରିଛି।

ଖବର ଅନୁସାରେ ରୁଷ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୯୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ୟୁକ୍ରେନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ୟୁକ୍ରେନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଆଶକୋ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩ ଜଣ ଶିଶୁ ଅଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୟୁକ୍ରେନ କହିଛି ଯେ ଏହା ୩୫୦୦ ରୁଷିଆ ସୈନିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବାବେଳେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକକୁ ବନ୍ଧକ ରଖିଛି।

ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କି ଲୋକଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ସେନାର ଏହା ଗୁଜବ। ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବେ। ସେମାନେ ଦୃଢତାର ସହିତ ରୁଷ ସାଥିରେ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (UNSC) ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଭୋଟ୍ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ୟୁଏନଏସସି ବୈଠକରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧୀ ଟି। ଏସ ତିରୁମୁର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି, ୟୁକ୍ରେନରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି। ହିଂସା ଏବଂ ଶତ୍ରୁତାକୁ ତୁରନ୍ତ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉ ବୋଲି ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସମାଧାନ ମିଳିନାହିଁ। ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଏହି ଘଟଣାରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ, ୟୁକ୍ରେନରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି।

ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କି ଏହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଲୋକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମଗ୍ର ୟୁକ୍ରେନ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି କଠିନ ସମୟରେ ରୁଷର ସେନାକୁ ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦେଶକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏକାକୀ ରୁଷର ସେନାକୁ ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ସାହାଯ୍ୟ ଦରକାର।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କ ମିଡ଼ିଆକୁ ସମ୍ବୋଧନ ପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମରିକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇବ ବୋଲି କହିଛି। ୟୁକ୍ରେନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମରିକ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇପାରିବେ।

Read Also | India-Russia Relation: ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନଙ୍କ ସହିତ ଟେଲିଫୋନରେ କଥା ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this: