Doctor’s Day:ଡାକ୍ତରମାନେ ଭଗବାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଏକ ରୂପ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this:

ଯୋଗ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ IMA କୁ ଆହ୍ଵାନ ଦେଲେ ମୋଦୀ  

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଡାକ୍ତର ଦିବସ (Doctor’s Day) ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦେଶର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଏକ ରୂପ କୁହାଯାଏ।  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଦେଶ କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Coronavirus) ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛି, ଡାକ୍ତରମାନେ ଦିନରାତି ପରିଶ୍ରମ କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗୁଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଦେଶର ଅନେକ ଡାକ୍ତର ନିଜ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ମୋର ନମ୍ର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରୁଛି, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି।

ଡାକ୍ତର ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଯୋଗର ଉପକାରିତା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ (IMA) କୁ ଆହ୍ଵାନ କରିଛନ୍ତି। ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଯୋଗ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇଥାଏ। ଏହିପରି ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡିକ IMA ଦ୍ୱାରା ମିଶନ୍ ମୋଡ୍ ଉପରେ ଆଗକୁ ବଢିପାରିବ କି? ଯୋଗ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇପାରିବ କି? ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଜି ଆମର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଡାକ୍ତରୀ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ କିପରି ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଛି ଆମେ ଦେଖିଛୁ। ତଥାପି, ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅନେକ ବିକଶିତ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତର ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ଏବଂ ଭଲ ରହିଲା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛି ଯେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଚେତନତା ସହିତ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ। ଆଜିକାଲି ଚିକିତ୍ସା ଜଗତ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛି ଯେ ଯୋଗ କିପରି କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଅବସରରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ହେତୁ ଆମେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଛନ୍ତି।

ଆମର ଡାକ୍ତରୀ ଭ୍ରାତୃଭାବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆଦର୍ଶର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ। ବିଶେଷକରି ଗତ ଦେଢ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଆମର ଡାକ୍ତରମାନେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସେବା କରିବାର ଏକ ଉଦାହରଣ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ହିଂସାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମ ସରକାର ଗତ ବର୍ଷ ଆଇନରେ ଅନେକ କଠୋର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ, ଆମେ ଆମର କୋଭିଡ୍ ୱାରିୟର୍ସ ପାଇଁ ଏକ ମାଗଣା ବୀମା କଭର ସ୍କିମ୍ ମଧ୍ୟ ଆଣିଛୁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

Also Read | ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁନି Corona ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ଆଜି ପୁଣି ୪୫ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

[amazon_auto_links id=”9939″]

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.