No Interview:୨୩ ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୮ ଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆଉ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷା ହେବନି

jitendra_singh
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ମହିମା ଲାଇଭ ବ୍ୟୁରୋ): ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ହେବନାହିଁ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷା (Interview)। ଭାରତର୨୩ ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ  ୮ ଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ଜନ ଅଭିଯୋଗ, ପେନ୍ସନ୍, ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଏବଂ ମହାକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ(Dr. Jitendra Singh) ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରରେ ଗ୍ରୁପ୍-ବି ଅଣ-ଗେଜେଟେଡ୍ (Group-B) ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍-ସି (Group-C) ପଦବୀ ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତକାର ଶେଷ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଜରୁରୀ ଯେ ଅତୀତରେ କେତେକ ଅଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର ମାର୍କ ହ୍ରାସ କରି ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାର ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ ଉପରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥଲା। ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁ ମାର୍କ ବ୍ୟବହାର କରି ଚାକିରୀ ପାଇବା ପାଇଁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଦେବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା।

ପର୍ସନାଲ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ ବିଭାଗ (Department of Personnel and Training -DoPT ) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂସ୍କାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ୧୫  ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୫ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (Narendra Modi) ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବା ଏବଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ଚାକିରି ବାଛିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା କାରଣ ଯେତେବେଳେ ବି ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର କଲ୍ ପାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଭୟଭୀତ ଓ ଚିନ୍ତାରେ ବିବ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଅନୁସରଣ କରି ପର୍ସନାଲ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ ବିଭାଗ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କଲା ଏବଂ ୧ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୬ ଠାରୁ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବାର ଘୋଷଣା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ କଲା।

Also Read | କୌଣସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କେବଳ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ:ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (Maharashtra) ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ (Gujarat) ଭଳି କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାରେ ପ୍ରଥମେ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି, ତଥାପି କିଛି ରାଜ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଚାକିରି ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର (Jammu Kashmir) ଏବଂ ଲଦାଖ (Ladakh) ସମେତ ଭାରତର ୮ ଟି ୟୁନିଅନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ଦେଶର ୨୮ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ୨୩ ଟି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ ମନାଇବା ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦେବା ପରେ ସେ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ କିଛି ପ୍ରିୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ମାର୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଭିଯୋଗ, ଆପତ୍ତି ଏବଂ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ସାକ୍ଷାତକାରର ସମାପ୍ତି ଏବଂ ଚୟନ ପାଇଁ କେବଳ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍କକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ସ୍କେଲ ଭାବରେ ବିଚାର କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

Also Read |College Reopening: ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କଲେଜ ଖୋଲିବ,ହେବନାହିଁ ଶୀତ-ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଛୁଟି; UGC ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *