Mumbai power grid Fail: ମୁମ୍ବାଇ ଅନ୍ଧକାର, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନରେ ଫସିଲେ

power

ମୁମ୍ବାଇ: ମୁମ୍ବାଇ (Mumbai)ର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡ (Power Grid) ଫେଲ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନରେ  ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଟ୍ରେନ ଭିତରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି।

ଆଜି ମୁମ୍ବାଇ, ଥାନେ, ନାଭି ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା। ଗ୍ରୀଡ୍ ବିଫଳତା ହେତୁ ଚର୍ଚ୍ଚଗେଟ୍ ଠାରୁ ଭାସାଇ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇର ଲୋକାଲଟ୍ରେନ୍ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ରାଉତ (Nitin Rout) କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ କମ୍ପାନୀ ୪୦୦ କେଭି କଲୱା-ପାଦାଗା MIS କେନ୍ଦ୍ରରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଥାନେ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି।

ମୁମ୍ବାଇରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବେଷ୍ଟ (Brihanmumbai Electric Supply and Transport -BEST), ଆଦାନୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍ (Adani Power ) ଏବଂ ଟାଟା ପାୱାର (Tata Power) ସମେତ ଅନେକ ଅପରେଟର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ସହିତ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି।

ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମୁମ୍ବାଇକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଲାଇନ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର (କଲୱା-ପ୍ୟାଡେ ଏବଂ ଖାର୍ଗର୍ ଆଇସିଟି) ସିଷ୍ଟମରେ ଟ୍ରପିଂ ଘଟିଛି। ଏହା ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗାଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି।  ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଟାଟା ପାୱାରର ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣରେ ବିଫଳତା ହେତୁ ସହରରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

Also Read | CBSE :ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ରୁ ସିବିଏସ୍‍ଇ ଦ୍ୱାରା ଅନୁବନ୍ଧିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲକୁ ଚିଠି

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *