Lock Down: ଫେରିଲା ଲକ୍ଡ଼ାଉନ,ତିନି ଜିଲ୍ଲାରେ ଲାଗୁ

lockdown5

ମୁମ୍ବାଇ: ଲୋକମାନେ କରୋନା କଟକଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ମାତ୍ରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ (Corona Virus) ପୁଣି ଥରେ ଏହାର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କରୋନା ଟିକା (Covid Vaccine) ଆସିବା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (Maharashtra) ରେ କରୋନା ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି।

କୋଭିଡ-୧୯ ର ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ପୁଣି ଥରେ ଲକଡାଉନ ଲଗାଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନର ଲକଡାଉନ ଲଗାଯାଇଛି। ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଲକଡାଉନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ଦିନ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ବନ୍ଦ ରହିବ।

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅମ୍ରାବତୀ, ୟଭତମାଲ ଏବଂ ଅକୋଲାରେ ପୁଣି ଏକ ଲକଡାଉନ କରାଯାଇଛି। ଅମ୍ରାବତୀରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନର ଲକଡାଉନ ଲଗାଯାଇଛି। କରୋନାଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ଜରୁରୀ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ ରହିବ। ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଉପରେ ଲକଡାଉନ ନିଷ୍ପତିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ୟଭତମାଲ, ଅମ୍ରାବତୀ ଏବଂ ଆକୋଲାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଅତୀତରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଅମ୍ରାବତୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏକ ଦିନିଆ ଲକଡାଉନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହା ଶନିବାର ରାତି ୮ରୁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟା ଏବଂ ସୋମବାର ସକାଳ ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଲକଡାଉନ ଲଗାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ଗୋଟିଏ ଦିନର ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏକ କଠିନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ।

ସେହିପରି ମୁମ୍ବାଇର ମେୟରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଲକଡାଉନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅଧିକାଂଶ ଯାତ୍ରୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ। ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନ୍ ଭିଡ଼ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ତଥାପି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍।

ମେୟର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ କରୋନା ନିୟମ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆମେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ଆଡକୁ ଯିବା। ମୁମ୍ବାଇରେ ପୁଣି ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ। ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା।

Share this: