ଦୁଃଖଦ ଖବର: ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ୬୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

bijili
Share this:

ଜୟପୁର: ମୌସୁମୀ (Monsoon) ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଉତ୍ତର ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଯେତେବେଳେ ପାଗ ବଦଳିଗଲା, ଲୋକମାନେ ବୁଲିବାକୁ ବାହାରିଲେ। ବଜ୍ରପାତ (Lighting) ଯୋଗୁଁ ୬୧ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୧ ଟି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (Uttar Pradesh) ରେ ଘଟିଛି। ୟୁପିରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରୟାଗରାଜ (Prayagraj) ରେ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ସର୍ବାଧିକ ୧୪ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ କାରଣରୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଗଭୀର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ୍ ରାଶି ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ମୃତକଙ୍କ ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାରକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଆହତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ସେହିପରି ରାଜସ୍ଥାନ (Rajasthan) ରେ ବଜ୍ରପାତରେ ୧୯ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ଦିନ ରାଜସ୍ଥାନର ରାଜଧାନୀ ଜୟପୁରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ରାଜସ୍ଥାନର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟଣାରେ ୭ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୧୯ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨୧ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଜୟପୁରର ଆମର୍ ଦୁର୍ଗର ୱାଚ୍ ଟାୱାରରେ ବଜ୍ରପାତ ହେତୁ ୧୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା। କୋଟା ଜିଲ୍ଲାରେ ୪ଜଣ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଲୋକମାନେ ରବିବାର ଦିନ ଆମେର ଦୁର୍ଗର ୱାଚ୍ ଟାୱାରରେ ଏକାଠି ହୋଇ ପାଗକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଥିଲେ। ରବିବାର ଦିନ ଏହି ଲୋକମାନେ ଆମର୍ ମହଲର ୱାଚ ଟାୱାରରେ ସେଲଫି ନେଉଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରବଳ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ୧୭ଜଣ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ପୋଲିସ ଏବଂ ଏସଡିଆରଏଫ ଟିମ୍ ଆହତମାନଙ୍କୁ ସାୱାଇ ମାନସିଂହ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ପୀଡିତାଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

Also Read | Chhatarpur : ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା;ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୬ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *