Novel variant in India: ଦେଶର ୧୮ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଲା କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ, ବଢିଲା ଚିନ୍ତା: କେନ୍ଦ୍ର

odisha covid19 recovered

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସ (Corona Virus) ର ନୂତନ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦେଶର ୧୮ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଡବଲ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ପ୍ରକାର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ଯାହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ୧୦ ହଜାର ୭୮୭ଟି ନମୁନା ମଧ୍ୟରୁ ୭୩୬ଟି ବ୍ରିଟେନ (Britain) ର ଭୂତାଣୁ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ୩୪ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (South Africa) ର କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବ୍ରାଜିଲ (Brazil ) ର କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏକ ନମୁନାରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ SARS-CoV-2 କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ ଅନ୍ ଜେନୋମିକ୍ସ (Indian SARS-CoV-2 Consortium on Genomics-INSACOG) ହେଉଛି ୧୦ଟି ଜାତୀୟ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଯାହା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (Ministry of Health and Family Welfare) ଦ୍ଵାରା ଡିସେମ୍ବର ୨୫ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। INSACOG ସେହି ଦିନଠାରୁ ଜେନୋମିକ୍ କ୍ରମ ଏବଂ କୋଭିଡ଼ -୧୯ (COVID-19)  ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାରର ବିଶ୍ଳେଷଣ ଏବଂ ଜେନୋମିକ୍ ପ୍ରକାର ସହିତ ଏପିଡେମୋଲୋଜିକାଲ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡଗୁଡିକର ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରୁଛି।  ବିଭିନ୍ନ ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଜେନୋମିକ୍ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଘଟଣା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଦେଖାଯାଏ।

INSACOG ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳରୁ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିବା ମୋଟ୧୦ ହଜାର ୭୮୭ ସକରାତ୍ମକ ନମୁନାରେ ୭୭୧ ପ୍ରକାରର ଚିନ୍ତାଧାରା (VOC) ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ବ୍ରିଟେନର ଭୂତାଣୁ (B.1.1.7) ବଂଶ ପାଇଁ ୭୩୬ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସେହିପରି ୩୪ଟି ନମୁନା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର (B.1.351) ବଂଶର ଭୂତାଣୁ  ପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।  ବ୍ରାଜିଲ୍ (P.1) ବଂଶର ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନମୁନା ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିଲା।  

ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଆସିଥିବା ନମୁନା (variants of concerns) VOC ପାଇଁ ସେହି ସକରାତ୍ମକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ INSACOG ସହଭାଗୀ ଲାବ୍ରୋଟୋରୀରେ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନମୁନା ଉପରେ ଜେନୋମ କ୍ରମ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନମୁନାଗୁଡିକର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ E484Q ଏବଂ L452R ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ସହିତ ନମୁନାଗୁଡ଼ିକର ଭଗ୍ନାଂଶରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।  ଏହିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ପଳାୟନ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ୧୫.୨୦ % ନମୁନାରେ ମିଳିଛି ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ VOC ସହିତ ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ।  ଏଗୁଡିକ VOC ଭାବରେ ବର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ସମାନ ଏପିଡେମୋଲୋଜିକାଲ୍ ଏବଂ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯଥା ବର୍ଦ୍ଧିତ ପରୀକ୍ଷଣ, ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କର ବ୍ୟାପକ ଟ୍ରାକିଂ, ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ଏବଂ ସମ୍ପର୍କକୁ ତୁରନ୍ତ ପୃଥକ କରିବା ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଚିକିତ୍ସା ଗ୍ରହଣ କରିବା।  

ବ୍ରିଟେନ, ଡେନମାର୍କ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୧୬ ଟି ଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାର ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏଗୁଡିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଭିନ୍ନ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ।

ଯଦିଓ ଭାରତରେ VOC ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମିଳିଛି, ଏଗୁଡିକ ସଂପୃକ୍ତ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କିମ୍ବା କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧିକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ।  ଜେନୋମିକ୍ କ୍ରମ ଏବଂ ଏପିଡେମୋଲୋଜିକାଲ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବା ଜାରି ରଖିଛି।

Also Read | Covid19 Odisha Update: କରୋନା ପାଇଁ କଟକଣା କଡ଼ାକଡ଼ି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

Share this: