Fake Job Website: ନକଲି ଚାକିରି ପୋର୍ଟାଲ ଖୋଲି କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଠକେଇ, ୨୭ ହଜାର ଲୋକ ଠକେଇର ଶିକାର

cyber-crime
Share this:

ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା କାଳରେ ବହୁତ ଲୋକ ନିଜ ଚାକିରୀ ହରେଇ ବେକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ କିଛି ଠକ ନକଲି ୱେବସାଇଟ (Fake Website) ଖୋଲି ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ବହୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଠକିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଏକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିଛି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରିରେ ଠକେଇ କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସାଇବର ସେଲ (Cyber Cell) ଗୁରୁବାର ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏହି ଚାକିରୀ ରାକେଟ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନାମରେ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ୧.୦୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ପୋର୍ଟାଲ ୨୭ ହଜାର ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଠକିଛି। ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ପୀଡିତଙ୍କ ସଠିକ୍ ସଂଖ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଏହା ସବୁଠୁ ବଡ ଠକେଇ।

ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ପୋର୍ଟାଲ ଯେହେତୁ ଏକ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲା, ତେଣୁ ସେମାନେ ଚାକିରୀ ଖୋଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ଚାକିରି ଦେଇଥାନ୍ତେ। ଲୋକଙ୍କୁ SMS ପଠାଇ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ, ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅପରେଟର, ନର୍ସିଂ ମିଡୱିଭ୍ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର ଭଳି ପଦବୀ ସହିତ ୧୩ ହଜାର ଖାଲି ଥିବା ପଦବୀ  ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ଦୁଇଟି ଠକେଇ ୱେବସାଇଟକୁ ଲିଙ୍କ୍ ସହିତ ଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍ ପଠାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଏହି ନକଲି ଚାକିରିର ଖବର ଦେଇ ସାଇବର ସେଲର ଡେପୁଟି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି, ୱେବସାଇଟଗୁଡିକ ଏମିତି ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ କିଛି ଖବର ଏବଂ ଚାକିରି ସୂଚନା ପୋର୍ଟାଲଗୁଡିକ ଏହାକୁ ସତ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ। ନକଲି ପୋର୍ଟାଲ ଦୁଇଟି ଉଭୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କ ମାତ୍ର ୧୦୦ ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ନେଉଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ପୋଲିସ୍ ନିକଟକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଠକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ।

ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ହରିୟାଣାର ହିସାର ଜିଲ୍ଲାରେ ନକଲି ୱେବସାଇଟ୍ ନାମରେ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ପୋଲିସ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଚାକିରୀ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରାଯାଉଥିବା ଟଙ୍କା ପ୍ରତିଦିନ ଏଟିଏମରୁ ଉଠାଯାଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ, ହିସାରର ଏଭଳି ଏକ ଏଟିଏମରେ ଜାଲ ପକାଇ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଉଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଲାଲ୍ ହାତରେ ଧରିଥିଲା।

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଧରାପଡିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଜଣ ୱେବସାଇଟ୍ ଡିଜାଇନର୍, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଏବଂ ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଅଛନ୍ତି।

Also Read| US Election: ଜୋ ବିଡେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ନିଶ୍ଚିତ! ଭାରତ ପାଇଁ ବଢିବ କି ସମସ୍ୟା!

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.