e-Shram Card: ଏମିତି ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ପାଖରେ ଅଛିକି? ହୋଇପାରେ ଜେଲ୍

eshram card_odisha
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: e-shram card Benefits: କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର (Modi Governments) ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ (Unorganized Sector) କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ଯୋଜନା (e-Shram Card Yajona) ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୩ କୋଟି ୯୧ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ୩୯୩ ଜଣ ଲୋକ ଇ-ଶ୍ରମ ପୋର୍ଟାଲ (e-Shram Portal) ରେ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ (Registration) କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଲୋକଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ଠକେଇ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ନକଲି ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ (Fake E-Shram Card) ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଅନେକ ଠକ ଜାଲ୍ ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଠକୁଛନ୍ତି। ଅତୀତରେ, ଏହିପରି ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଠକମାନେ ଜାଲ୍ ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ଲୋକମାନେ ଏପରି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ସାବଧାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ନକଲି ଇ-ଶ୍ରାମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବା ଏକ ଆଇନଗତ ଅପରାଧ। ଯଦି କେହି ନକଲି ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜରିମାନା କରାଯାଇପାରେ। କହିବାକୁ ଗଲେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଲୋକ କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି। ଠକମାନେ ଏହାର ସହଜରେ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଜଣେ ନକଲି ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ଏହି ଠକମାନେ ଯେକୌଣସି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରି ଛଳନା କରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଠକେଇକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସରକାର ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ହୋଇଛନ୍ତି।

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏକ ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାବେଳେ, ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି  ପ୍ରକାରର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏଥିସହ, କୌଣସି ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଠକମାନେ ଏହାର ଭୁଲ ଫାଇଦା ନେଇପାରନ୍ତି। ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାର ସୁବିଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣା। ଆପଣ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଅନଲାଇନରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିବେ।

Share this: