Covid19 India: ଭାରତରେ ପୁଣି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି କରୋନା ମାମଲା, WHOର ଚେତାବନୀ

Covid19_Ind

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (Maharashtra) ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ (Punjab)  ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ହଠାତ୍ ପଜିଟିଭ କରୋନା (Corona) ରୋଗୀ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ସାରା ଦେଶରେ ଦୈନିକ ୧୮ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କରୋନା ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି। ରବିବାର ସକାଳ ୮ ଟା ସୁଦ୍ଧା ସାରା ଦେଶରେ ୧୮ ହଜାର ୭୧୧ଟି ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୧୦୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆଠଟି ରାଜ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସମାନ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବଧିରେ କରୋନା ଏହାର କାୟା ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନା ଲହରୀର ବିଭିନ୍ନ ପୁନରାବୃତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ପୁଣି କରୋନା ମାମଲା ବଢି ଯାଉଛି। ଦେଶରେ ମହାମାରୀରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୭୫୬କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାଏକ କୋଟି ୧୨ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ୭୯୯ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଦେଶର ମୋଟ ୧୪ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ସକ୍ରିୟ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ୨୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୦୬୦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ପରେ ସକ୍ରିୟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯୪ ହଜାର ୧୧୫ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। କେରଳରେ କରୋନା ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୯୬.୯୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ ଏକ କୋଟି ୮ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ୫୨୦ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବାବେଳେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁହାର ୧.୪୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

WHOର କରୋନା ବଢୁଥିବାକୁ ନେଇ ଚେତାବନୀ

ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କରୋନାର ତୃତୀୟ କିମ୍ବା ଚତୁର୍ଥ ଲହର ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବାରେ ଦେଶମାନେ ଅବହେଳା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଆଡାନୋମଙ୍କ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଅନୁସାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ଵାସ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ ଯେ କରୋନା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଲୋକମାନେ ବିରକ୍ତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀ ବୋଲି ବୁଝିବା ଆମର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ ହେବଯେ କରୋନା ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କରୋନାର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ କରୁଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି।

Also Read | Jana Aushadhalaya: ଜନଷୌଧି କେନ୍ଦ୍ରର ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଗି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this: