୫ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ୨ ଡୋଜ corona ଟିକା,ଆଉ ତାପରେ…

Covashield_mahimalive
Share this:

ଲଲିତପୁର: ଦେଶରେ କରୋନାଭୂତାଣୁ (Coronavirus) ର ୨ୟ ଲହର ପରେ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଟୀକା (Corona Vaccine) ନେବାକୁ ଆଗଭର ହୋଇଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଟୀକା ନେବାକୁ ବ୍ୟାକୁଳ। ଏ ସମୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (Uttar Pradesh) ର ଲଲିତପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବହେଳାର ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ଡୋଜ୍ (Dose) କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ରାବରପୁରା ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆସିଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଧବାର ଟିକା ନେବାକୁ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାରେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ନେବାକୁ ସେ ଜାଣି ନଥିଲେ।

ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ନିଜକୁ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ତେଣୁ ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ (CMO) ଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଏ ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ୱାର୍ଡକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେପଟେ ସିଏମଓ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇଥର ଟୀକାକରଣ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷର କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ।

ଏହା ପରେ ସେ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ (ସିଏମଓ) ଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଏ ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ୱାର୍ଡ (Emergency Ward) କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେପଟେ ସିଏମଓ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇଥର ଟୀକାକରଣ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷର କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ। ଟିକା ଦୁଇ ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ୪ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନ ରହିବା ଉଚିତ୍।

Also Read | Puri Rath Yatra: ଏବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବିନା ଭକ୍ତରେ ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *