China Flood:ଚୀନରେ ହଜାରେ ବର୍ଷରେ ଏମିତି ହୋଇନଥିଲା ବର୍ଷା, ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ

china-flood1
Share this:

ବେଜିଂ: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ (China) ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା (Flood) ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଚୀନରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୁଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନେକ ଜୀବନ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। କିନ୍ତୁ କ୍ରମାଗତ ସହରୀକରଣ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଏଥର ବର୍ଷା ଆହୁରି ବିନାଶକାରୀ ରୂପ ନେଇଛି। ଚାଇନାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହେନାନ ପ୍ରଦେଶରେ ହଜାରେ ବର୍ଷରେ ଏମିତି କେବେ ବର୍ଷା ହୋଇନଥିଲା। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା କେବଳ ହେନାନରେ ନୁହେଁ ଚାଇନାର ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଆଙ୍ଗଡୋଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଗତ ସପ୍ତାହରୁ ଏକ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥଳରେ ବନ୍ୟାଜଳ ଟନେଲରେ ଫସି ରହିଥିବା ୧୩ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଗୁରୁବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ଗତ ତିନି ଦିନ ଧରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଓଲଟି ପଡିଥିବା କାର ଏବଂ ଚୀନ୍ ରାସ୍ତାର ଭୟାନକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଚୀନ୍‌ର ଜିନ୍‌ହୁଆ ନ୍ୟୁଜ୍‌ର ଏକ ଭିଡିଓରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଜେଙ୍ଗଜୋ ସହରର ମେଟ୍ରୋ ଲାଇନ ଭିତରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ବେକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣିରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଏକ କୋଟି ୨ଲକ୍ଷ ହେବ, ଯେଉଁମାନେ ଉଦ୍ଧାରକାରୀଙ୍କ ଆଗମନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ଜୁଲାଇ ୧୫ରେ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଜଳବନ୍ଦୀ ଥିବାବେଳେ ଜୁହି ସହରର ଶିଙ୍ଗ ଚୀନ୍‌ର ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ପାଣିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସେଠାରେ ଅନେକ ମେଟ୍ରୋ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଯାନବାହାନ ଭାସୁଛି। ହୋଟେଲ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ସେନା ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷାର ଏପରି ବିପଦ କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖାଯାଏ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଣି କାରଣରୁ ସହରରେ ଯାତାୟାତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବସ୍ ସେବାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିଲା, ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ରୁଟକୁ ଡାଇଭର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ‘ମେଟ୍ରୋ’ ସେବା ମଧ୍ୟ ସାମୟିକ ଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ, ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଉପ-ଜିଲ୍ଲା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ‘ମେଟ୍ରୋ’ରେ ପାଣି କମିଯାଉଛି ଏବଂ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଜେଙ୍ଗଜୁଡଙ୍ଗ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ୧୬୦ରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକି ରହିଥିଲା। ଜେଙ୍ଗଜୋ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ୨୬୦ବିମାନକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ରେଳ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକାଇଛନ୍ତି କିମ୍ବା ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ସହରର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ପାନୀୟ ଜଳ ସେବା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ

Also Read | Odisha Covid Updates: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୯୪୮ଜଣ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *