Mobile ରେ Screen Guard ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ହୋଇପାରେ ବିପଜ୍ଜନକ!

screen-guard
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ (Mobile Phone) ର ସ୍କ୍ରିନ୍ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଗାର୍ଡ (Screen Guard) ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଗାର୍ଡ ଲଗାଉ, ଆମେ ଭାବୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ଫୋନ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ। କିନ୍ତୁ ସତ ଏହା ନୁହେଁ। ସତ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଗାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ହଁ, ଯଦି ଆପଣ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ସ୍କ୍ରିନ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟର (Third Party Screen Protector) ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ (Smart Mobile Phone) ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଫୋନକୁ ଆସୁଥିବା କଲ୍ ଗୁଡିକୁ ବାଧା ଦେଇପାରେ ଆଉ ଆପଣ ଭାବିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଖରାପ  ହୋଇଯାଇଛି।

ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଧୁନିକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଗ୍ଳାସ  ତଳେ ଦୁଇଟି ସେନ୍ସର ଆମ୍ବିଏଣ୍ଟ୍ ଲାଇଟ୍ ସେନ୍ସର (Ambient Light) ଏବଂ ପ୍ରକ୍ସିମିଟି ସେନ୍ସର (Proximity Sensor) ଲୁଚି ରହିଛି। ଆପଣ ଏହି ଦୁଇଟି ସେନ୍ସର ଦେଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯାହା ଫୋନର ସ୍କ୍ରିନର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ରିସିଭର୍ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ସ୍କ୍ରିନ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଏହା ସ୍କ୍ରିନ୍ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟର ସେନ୍ସରକୁ ଅବରୋଧ କରିଥାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନକୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ କରିଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ କଲ ରିସିଭ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଇନ୍-ଡିସପ୍ଲେ ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ସ୍କାନର୍ (Finger Print Scanner) ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ସ୍କ୍ରିନ ଗାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର ସହିତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ ନାହିଁ।

ଆମ୍ବିଏଣ୍ଟ୍ ଲାଇଟ୍ ସେନ୍ସର କଣ

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସେନ୍ସର ଅଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଆମ୍ବିଏଣ୍ଟ୍ ଲାଇଟ୍ ସେନ୍ସର। ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ଫୋନର ଡିସପ୍ଲେ ଲାଇଟ ଆପେ ଆପେ ବଢେ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ଧାରରେ କମିଯାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେନ୍ସର।  

ପ୍ରକ୍ସିମିଟି ସେନ୍ସର କଣ

ସେହିପରି ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କାହା ସହିତ କଥା ହେବା ପାଇଁ କାନ ପାଖକୁ ନିଅନ୍ତି, ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଫୋନର ଲାଇଟ୍ ଆପେ ଆପେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ କାନ ପାଖରୁ ଆଣନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଲାଇଟ୍ ପୁଣି ଅନ୍ ହୋଇଯାଏ। ଏହି ସେନ୍ସର ହେତୁ ଏପରି ଘଟେ।

ସ୍କ୍ରିନ୍ ଗାର୍ଡର ଅସୁବିଧାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍

ଯଦି ଆପଣ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଗାର୍ଡ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ। ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ କିଣିଥିବା  କମ୍ପାନୀଠାରୁ ସମାନ ବ୍ରାଣ୍ଡର ସ୍କ୍ରିନ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟର କିଣିବା ଭଲ ହେବ, କାରଣ ସେନସର କେଉଁଠାରେ ରଖାଯାଇଛି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ କମ୍ପାନୀମାନେ ଭଲଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସ୍କ୍ରିନ୍ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି।

Also Read | Odisha Covid-19:ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ପୁଣି ୪୫ଜଣ Corona ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *