ଦୁଇଶହରୁ ଅଧିକ କରୋନା ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିବା ଆରିଫ ଖାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦୁଃଖପ୍ରକାଶ

aarif-khan

Img:ANI

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀ (Corona Pandemic) ସମୟରେ, ଯଦିଓ ନିଜ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଯେ ସବୁବେଳେ କରୋନା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ। ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇବା ହେଉ କିମ୍ବା ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆରିଫ ଖାନ (Arif Khan) ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସମ୍ମାନଜନକ ସହ ଶବଦାହ କରୁଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢେଇ କରି ନିଜ ଜୀବନ ଦେଇଦେଲେ।  

ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ (Vice-President M. Venkaiah Naidu) ଏହି ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଗଭୀର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରବିବାର ଦିନ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରିଫ ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମାଜ ପାଇଁ ଏକ ବଡ କ୍ଷତି। କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଯୋଦ୍ଧା ଦିଲ୍ଲୀର ଆରିଫ ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବରରେ ଦୁଃଖିତ। ଆପଣଙ୍କର  ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସହିତ ମହାମାରୀ ଦିନରେ, ଆପଣ ମୃତମାନଙ୍କର  ସମ୍ମାନଜନକ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।  ଏହିପରି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମାଜ ପାଇଁ କ୍ଷତି ଅଟେ। ମୋର ନମ୍ର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି। ଭଗବାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପରିବାରକୁ ସାହସ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଯେ ଆରିଫ ଜଣେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର। ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରି ଶହ ଶହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଶବକୁ ଶବଦାହ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଶବଦାହ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନେଇ ନଥିଲେ। ଆରିଫ ଅନେକ ପରିବାରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହିପରି ଅନେକ ଶବକୁ ମଧ୍ୟ ସତ୍କାର କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଘର ଲୋକ ସବୁ ଘରେ ସଂଗରୋଧରେ ରହିଥିଲେ।

ସହିଦ ଭାଗବତ ସିଂ ସେବା ଦଳର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁସଲମାନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆରିଫ ଶହେରୁ ଅଧିକ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଜ ହାତରେ ସମ୍ମାନର ସହ ଦାହ କରିଛନ୍ତି। ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପାଇଁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବର ୩ ରେ ଆରିଫଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା, ଯଦିଓ ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଉଥିଲେ। କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ। ସହିଦ ଭାଗବତ ସିଂ ସେବା ଦଳ ଆରିଫଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମାଗିଛନ୍ତି।

Also Read |Odisha Covid19: ଆଜି ନୂଆ ୨୪୨୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

Share this: