Corona ଭୂତାଣୁ ଦେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନର ରକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଚୀନ୍ (China) ଠାରୁ ବିଶ୍ଵ (world) କୁ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଗୋଟିଏ ରକେଟ୍ (Rocket) ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକେଇ ଦେଇଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଚାଇନାର ରକେଟ୍ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ 5 ବି (Long march 5b rocket) ପୃଥିବୀ (Earth) ରେ ପୁନଃ ପ୍ରବେଶ ସମୟରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଦୁନିଆରେ ଏ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ବଢୁଛି। ଏହି ରକେଟ ମେ ୮ରେ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ। ଆମେରିକା (America) ସରକାର ଏକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ୨୧ଟନ୍ ରକେଟ୍ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହା କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର। ଅନ୍ୟ ଉପଗ୍ରହ ଟ୍ରାକରମାନେ ମଧ୍ୟ ୧୦୦ ଫୁଟ ଲମ୍ବ ଏବଂ ୧୬ ଫୁଟ ଚଉଡା ରକେଟ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ନାମ 2021-035B, ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ଚାରି ମାଇଲ ବେଗରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି।

ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ମୁଖପାତ୍ର ମାଇକ ହାୱାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ କମାଣ୍ଡର ନଜର ଏହି ମାମଲା ତଦାରଖ କରାଯାଉଛି। ଚୀନ୍ ରକେଟର ସ୍ଥିତିକୁ ନିରନ୍ତର ନଜର ରଖାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ପୁନଃ ପ୍ରବେଶ କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କେଉଁଠାରୁ ପ୍ରବେଶ କରିବ ତାହା ଜଣା ପଡିବ। ମହାକାଶ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜୋନାଥନ ମେଗଡୋବାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭଲ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ। ଗତଥର ଯେତେବେଳେ ଲଙ୍ଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫-ବି ରକେଟ୍ ଛଡ଼ାଯାଇଥିଲା ପରେ ସେଥିରୁ ବଡ଼ ଧାତୁ ବାହାରି ଆସିଥିଲା, ଯାହା ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାବେଳେ ଆଇଭୋରୀ କୋଷ୍ଟରେ ଥିବା କୋଠାଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲା। ଆକାଶରେ ଅନେକ ଅଂଶ ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କିଛି ଅଂଶ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡ଼ିଗଲା। ତଥାପି, ଜୀବନ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତିର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନଥିଲା।

electronics_AC_May

ଏହା ଯେପରି ଗତି କରୁଛି, ଏହା ନ୍ୟୁୟର୍କ ଏବଂ ମାଡ୍ରିଡରୁ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚିଲି କିମ୍ବା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ  ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ। ଏହାର ଯାତ୍ରା ମାର୍ଗ ଅନିଶ୍ଚିତ ଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ପୃଥିବୀ ଧକ୍କା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ଜଳିଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁ ଅଂଶ ଜଳିବ ନାହିଁ, ତାହା ସମୁଦ୍ର ଉପରେ କିମ୍ବା ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିବ। ଏହା ଦ୍ଵାରା ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।  ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ପୁନଃ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରକେଟ୍। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଏହା ଏକ ଛୋଟ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରି ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଏକ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଡ଼େ ତେବେ ଏହା ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ।

Also Read | Corona Lockdown: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିବେଦନ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିବାହ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.