Corona: କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ କ’ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ? ବିଶେଷଜ୍ଞ କୁହନ୍ତି…

Toothbrush
Share this:

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଭାରତ (India) ରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ (Corona Virus) ସଂକ୍ରମଣ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି। ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ରୋଗର ସଙ୍କ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏଥି ସହିତ, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ। କରୋନା ଟିକା ଫଳପ୍ରଦ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସହମତ ଅଟନ୍ତି ଯେ ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ନିରାପତ୍ତା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟଙ୍କ ପାଇଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ, ପ୍ରଥମେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଦନ୍ତ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୁ ସୁସ୍ଥ  ହେବା ପରେ ନିକଟରେ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ତୁରନ୍ତ ନିଜର ଦାନ୍ତ ଘଷା ବ୍ରଶ (Tooth Brush) ବଦଳାଇବା ଉଚିତ୍।

ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ କେବଳ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଘରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ୱାଶରୁମ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକି ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଜଣେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମିତରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେ ବଦଳାଇବା ପରେ ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ଏବଂ ଜିଭ କ୍ଲିନର୍ ବଦଳାନ୍ତୁ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଡେଣ୍ଟାଲ ସର୍ଜରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କୋଭିଡ-୧୯  ରୋଗୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କରୋନା ଅଛି ତେବେ ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ପାଇବା ପରେ ୨୦ଦିନ ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ଏବଂ ଜିଭ କ୍ଲିନର୍ ବଦଳାଇବା ଉଚିତ୍। ଏକ ସତର୍କତା ଭାବରେ, ଆମେ ପାଟି ଧୋଇବା ଏବଂ ବେଟାଡାଇନ୍ ଗାର୍ଗଲ୍ କରିବାକୁ କହିଥାଉ, ଯାହା ପାଟିରେ ଜୀବାଣୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯଦି ପାଟି ଧୋଇବା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ, ତେବେ ଉଷୁମ ଲୁଣିଆ ପାଣିରେ ପାଟି ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭଲ କାମ କରେ। ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ବ୍ରଶ୍ କରନ୍ତୁ।

Also Read | Kerala: କେରଳରେ ୪୦୦ ପାଦ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ FIR

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *