CBI:ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଆଉ CBI ପଶିପାରିବନି: ଉଦ୍ଧବ ସରକାର

Uddhav-Thackeray
Share this:

ମୁମ୍ବାଇ: ବର୍ତ୍ତମାନ ବିନା ଅନୁମତିରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (Maharashtra) ରେ ସିବିଆଇ (CBI) ଆଉ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟରେ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି ସିବିଆଇକୁ ଦେଇଥିବା ସହମତି ବୁଧବାର ଦିନ ଉଦ୍ଧବ ଥାକରେ (Uddhav Thackeray) ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍, ବର୍ତ୍ତମାନ ସିବିଆଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (Uttar Pradesh) ପୋଲିସ ଦ୍ଵାରା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଆଧାରରେ ସିବିଆଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏଫଆଇଆର (FIR) ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି। ଲକ୍ଷ୍ନୌର ହଜରତଗଞ୍ଜ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରମୋଟରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲା ଟିଆରପି (TRP) ମନିପୁଲେସନ୍ ସହିତ ଜଡିତ।

ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟ ଅଡିଏନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ କାଉନସିଲ (BARC) ପୋଲିସର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଟିଆରପିର ଏହି ଘୋଟାଲା ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯେ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଚ୍ୟାନେଲ ଟିଆରପି ନମ୍ବର ଜାଲିଆତି କରୁଛି। ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ଯେ କିଛି ପରିବାର ଯାହାର ଘର ଦର୍ଶକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ମିଟର ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ତିନୋଟି ଚ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ଏହା କରାଯାଉଥିଲା। ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ କମିଶନର ରିପବ୍ଲିକ ଟିଭି (Republic TV ) ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଟିଆରପି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଟିଆରପି ମାମଲାରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମାମଲାରେ ୮ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟରେ ଚଢାଉ ଓ ତଦନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସିବିଆଇକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାଧାରଣ ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାରକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ସିବିଆଇ ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (RBI) ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ତତ୍କାଳୀନ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଷମତା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ (CBI) କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାଧାରଣ ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ।

Also Read | TV ନିୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ TRP ନାଁରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଉଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଆ ଦର୍ଶକ କଣ ଦେଖିବେ ଅଣଓଡିଆ ଠିକ୍ କରିବେ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.