Corona Vaccine: କରୋନା ଟିକା କିପରି ଆପଣ ପାଇବେ, ଜାଣନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା

vaccine_replica
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଥରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟିକା (Corona Vaccine) ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ (Covid-19) ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ। ଏଥିସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ କିଣି ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବେ। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କେନ୍ଦ୍ର ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ କିଣିବ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ଏହା ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲାର ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ମାଗଣାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ।

ଏହାକୁ କିଣିବା କିମ୍ବା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମାର୍ଗ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରାୟ ୩୦କୋଟି ପ୍ରାଥମିକ ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ କରିବାର କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଦିଆଯିବ।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ଚାଲିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଟୀକାକରଣ ବିତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ନେଟୱାର୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବ। ଟୀକାକରଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସରକାର ଚାରୋଟି ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଦେବାପାଇଁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମେ ଏହି ଟୀକା ଡାକ୍ତର,ଏମବିବିଏସ ଛାତ୍ର, ନର୍ସ ଏବଂ ଆଶା (ASHA) କର୍ମୀ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ପ୍ରାୟ ଏକ କୋଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବୃତ୍ତିଗତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ; ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ମଚାରୀ, ପୋଲିସ ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ କୋଟି କର୍ମଚାରୀ, ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାୟ ୨୬ କୋଟି ଲୋକ; ଏବଂ ୫୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଏବଂ ବିଶେଷ ଯତ୍ନର ଆବଶ୍ୟକତା କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ।

ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଗୋଷ୍ଠୀ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଟୀକାକରଣ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହାର ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ଟ୍ରାକ କରାଯାଇପାରିବ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍ ଇମ୍ୟୁନାଇଜେସନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ (UIP) ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ପ୍ରଣାଳୀଗୁଡ଼ିକର ଉନ୍ନତି କରାଯାଉଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଟୀକାକରଣ ଉପଲବ୍ଧ ହେଲେ କୋଭିଡ୍ -୧୯  ଟୀକାକରଣ ଉପରେ କ୍ରୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହାର ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଜର ରଖାଯାଇପାରିବ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ନିକଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ୪୦-୫୦କୋଟି ଡୋଜ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ହାସଲ କରିବ।

Also Read | Family Court: ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟର ବିରଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ପତ୍ନୀ ଦେବ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମାସିକ ପ୍ରତିପୋଷଣ ଖର୍ଚ୍ଚ

Share this: