MP Borewell: ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ; ୯୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ଶିଶୁଟିକୁ ବୋରୱେଲରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର

madhya pradesh borwell prahalad

ନିୱାରୀ: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ନିୱାରୀ ଜିଲ୍ଲାର ସାଇଟପୁରା ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବୋରୱେଲରେ ପଡ଼ିଥିବା ୪ ବର୍ଷିୟ ପ୍ରହ୍ଲାଦା ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରି ଯାଇଥିଲେ। ଶନିବାର ରାତି ୩ ଟାରେ ଏନଡିଆରଏଫ ଟିମ୍ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ପାରି ନାହିଁ। ପାଣି ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଫୁଲି ଯାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଶିଶୁର ଶବ ସହିତ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପାଇଁ ନିୱାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲେ। କଲେକ୍ଟର ଆଶିଷ ଭରଭା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ଠାରୁ ଶିଶୁର ଗତିବିଧି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ବୁଧବାର ଦିନ ନିୱାରୀ ଜିଲ୍ଲାର ସାଇଟପୁରା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରହ୍ଲାଦା ଏକ ବୋରୱେଲରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ସେ ୫୯ ଫୁଟ ତଳେ ଫସି ରହିଥିଲେ। ଶନିବାର ଦିନ ଶିଶୁଟିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଭୂସମାନ୍ତର ଟନେଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିଲା, ଯାହାର ଦିଗ ବିଘ୍ନ ହେତୁ ଟନେଲରେ ପହଞ୍ଚି ନଥିଲା। ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟାରେ NDRF ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଖୋଳିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଝାନ୍ସିର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ଆସି ଚୁମ୍ବକୀୟ ଆଲାଇଙ୍ଗମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଟନେଲର ଦିଗ ସ୍ଥିର କଲେ। ଏହା ପରେ ପୁନର୍ବାର ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରାତି ୩ ଟାରେ ପିଲାଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।କଲେକ୍ଟରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଜଳ ପ୍ରବାହ ଅଧିକ ଥିଲା।  

ବିନା ରିଫାଇନାରୀରୁ ଡକାଯାଇଥିବା ଏକ ଡ୍ରିଲିଂ ମେସିନରୁ ଏହି ଟନେଲ ତିଆରି କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବହୁ ଖୋଳିବା ପରେ ଆଲାଇଙ୍ଗମେଣ୍ଟ ଭୁଲ୍ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ପିଲାଟି ପାଖକୁ ପହଞ୍ଚି ପାରିଲେ ନାହିଁ।

Also Read| Turkey Earthquake: ୪ ବର୍ଷିୟ ଝିଅ ଆଗରେ ଭୂକମ୍ପ ହାର; ୯୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହାଥ ହଲେଇ ଡାକିଲା ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳକୁ

Share this: