NEET: ନିଟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଆକାଂକ୍ଷା ସିଂ ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି ଶତପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର; ୨ବର୍ଷ ପାଇଁ ଧରି ନଥିଲେ ମୋବାଇଲ୍

NEET Topper Akanksha singh kushinagar

କୁଶୀନଗର: ୧୬ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆସିଥିବା ନିଟ (NEET) ମେଡିକାଲ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୦ ଫଳାଫଳରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର କୁଶୀନଗର ଜିଲ୍ଲାର ଆକାଂକ୍ଷା ସିଂ (Akanksha Singh) ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି।

ଆକାଂକ୍ଷା ସିଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ୭୨୦ ମଧ୍ୟରୁ ୭୨୦ ନମ୍ବର ପାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ସମୟରେ ନିଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ନିଟ କୋଚିଂ ପାଇଁ ଦୈନିକ ୭୦ କିଲୋମିଟର ଗାଁରୁ  ଗୋରଖପୁର (Gorkhapur) ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ। ପରେ, ସେ ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ନିଟ ପାଇଁ କୋଚିଂ ନେଇଥିଲେ।

ଆକାଂକ୍ଷାଙ୍କ ପିତା ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୈନିକ। ତାଙ୍କ ମା ଗାଁର ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ। ଝିଅର ସଫଳତାରେ ଦୁହେଁ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି।  

ସେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ ସହିତ ମୋବାଇଲ୍ ରଖିନଥିଲେ। ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆଠାରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପଢିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସକୁ ଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲି, କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ AIIMS ମୋ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣା। ନବମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ମୁଁ ନୀଟ୍ ପାଇଁ ମୋର ସ୍ୱପ୍ନ ଭାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲି। ଦଶମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୁଶୀନଗରରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଆକଙ୍କଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ଭଗବାନ, ପିତାମାତା ଏବଂ ମୋର କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଶ୍ରେୟ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ଆକାଂକ୍ଷା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ଟପ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ଶୋଏବ ଅଫତାବ (Soyeb Aftab)। ମୋର ବୟସ ୧୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ରାଂକ ଦିଆଯାଇଛି। ସେ କୁହନ୍ତି ଯେ ମୁଁ କେବେ ଭାବି ନଥିଲି ଯେ ମୁଁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିବି। ହଁ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛି ତେଣୁ ମୁଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୪୦ରେ ରହିବାକୁ ଆଶା କରିଥିଲି।

ଯେଉଁମାନେ NEET ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆକାଂକ୍ଷା କହିଛନ୍ତି  ଯେ ସେ ବିଫଳତାକୁ ଭୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ବରଂ ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଉଚ୍ଚରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତୁ। ସ୍ୱପ୍ନ ବଢିବା ସହିତ ସମାନ ଉତ୍ସାହ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି। ଆକାଂକ୍ଷା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜନ ହୋଇ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

Also Read | Odisha Covid19: ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ଆଜି ୨୧୯୬ ଜଣ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *