PM Modi Latest News: କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଇଚ୍ଛା ଶେଷ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

PM-Modi-in-Lok-Sabha
Share this:

ଦିଲ୍ଲୀ: PM Modi Latest News ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi ) ସଂସଦରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ୱରରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ଲୋକସଭା (Lok Sabha) ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି (President) ଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ପାଇଁ ଆଗତ ଧନ୍ୟବାଦ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ଅବସରରେ କଂଗ୍ରେସ (Congress) ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସଂସଦରେ ବସିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବିରୋଧୀଦଳର ଲୋକମାନେ ନଜର ରଖିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କଂଗ୍ରେସକୁ ଅହଂକାରୀ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଥିବାବେଳେ ସେ କବିତା ମାଧ୍ୟମରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ, ଦାରିଦ୍ର ତଥା ବିକାଶ ସମେତ ଅନେକ ଦିଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଲୋକସଭାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଚାରକମାନେ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୫୦ବର୍ଷ ଧରି ଦେଶ ଶାସନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉତ୍ତର ଉପରେ ଅନେକ ତୀବ୍ର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ପିଏମ ମୋଦୀ ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦର୍ପଣ ଦେଖାଇଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଲୋକମାନେ ସମସ୍ତ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉସୁକାଇଥିଲେ। ଏକ ବିଭାଜନକାରୀ ମାନସିକତା କଂଗ୍ରେସର DNA ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ‘ବିଭାଜନ ଏବଂ ଶାସନ’ ହେଉଛି କଂଗ୍ରେସର ନୀତି। କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଇଚ୍ଛା ଶେଷ ହୋଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ କିଛି ମିଳିବ ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ଅତି କମରେ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ,  କଂଗ୍ରେସ ଆଜି ଏହି ଦର୍ଶନକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛି। କଂଗ୍ରେସ ‘ଟୁକଡେ ଟୁକଡେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ’ର ଅଗ୍ରଣୀ ଭୂମିକା ନେଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ଗରିବି ହାଟାଓ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଯୋଗୁଁ କଂଗ୍ରେସ ଅନେକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂର କରିପାରିଲା ନାହିଁ। ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଅହଂକାର ଛାଡି ନାହିଁ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି କ୍ଷମତାରେ ନାହିଁ। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିଛନ୍ତି, କିଛି ଲୋକ ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ଚିହ୍ନିଛନ୍ତି, କିଛି ଲୋକ ଆପଣଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିହ୍ନିଛନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଲୋକ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦେଶ ଶାସନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାସାଦ ପରି ଘରେ ରହୁଥିଲେ, ସେମାନେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଭୁଲିଗଲେ।

ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୂତନ ସଂକଳ୍ପ ନେବା ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପୁନର୍ବାର ସମର୍ପିତ ହେବା ଲାଗି ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଗର ମହତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ‘‘ଆଗାମୀ ବର୍ଷମାନଙ୍କରେ ଭାରତ କିଭଳି ଭାବେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇପାରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଲାଗି ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ସବୁଠୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ। ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଭାରତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଗତି ହାସଲ କରିଛି’’, ସେ କହିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଥିଲେ, କରୋନା ପରବର୍ତ୍ତୀ କାଳରେ ଏକ ନୂତନ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ରୂପ ନେଉଛି। ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ଯେତେବେଳେ ଆମ ଭାରତ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ଏହି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ବଞ୍ଚିତ ଓ ଗରିବଙ୍କ ସ୍ଥିତିରେ ଆସିଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଗରିବମାନେ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ପାଇ ସମ୍ମାନର ସହ ବଞ୍ଚି ପାରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଏକ ସମ୍ମାନର ପ୍ରତୀକ ଥିଲା। ଏବେ, ଦରିଦ୍ରରୁ ଦରିଦ୍ରତମ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦର ବିଷୟ। ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ସୁବିଧା ମିଳିଛି, ଡିବିଟି ସେବା ବିତରଣରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି। ଏହି ସବୁ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ। ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଗରିବ ଲୋକ ଖୁସି ହୋଇଥାନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଖୁସିରେ ସାରା ଦେଶ ଆନନ୍ଦିତ ହୋଇଥାଏ।  ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଫଳରେ ଗରିବ ପରିବାର ଧୂଆଁମୁକ୍ତ ରୋଷେଇର ଆନନ୍ଦ ଲାଭ କରିପାରୁଥିବା ସେ କହିଥିଲେ।

Share this: