Aadhar: ଆଉ କରିପାରିବେନି ଆଧାର କାର୍ଡ PDF ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ, ବନ୍ଦ ହେଲା ସେବା

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଧାର କାର୍ଡ (Aadhar Card) ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀ ଆଇନଗତ ଡକୁମେଣ୍ଟ (Document )। ଘର କିଣିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସିମ୍ କାର୍ଡ କିଣିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସବୁ ଜାଗାରେ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି।  କରୋନା କାଳରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣ | ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI), ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା, ଏହା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂଆ ଆଧାର କାର୍ଡର ଏକ ମୁଦ୍ରିତ କପି ଯୋଗାଇଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ଫଟୋ, ନାମ, ବୟସ, ଠିକଣା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଧାର ଏହି ବଡ଼ ଆକାରର ମୁଦ୍ରିତ କପି ଦେବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି।  ଟ୍ୱିଟରରେ ସୂଚନା ଦେଇ UIDAI କହିଛି ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଉ ବଡ଼ ଆକାରର କପି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେମାନେ ଏକ PVC ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଏକ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ଆକାର ପାଇପାରିବେ।  ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୫୦ଟଙ୍କାରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଏହି PVC କାର୍ଡର ଆକାର ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ପରି ଛୋଟ, ଯାହା ପୂର୍ବ କାର୍ଡ ତୁଳନାରେ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ କିମ୍ବା ୱାଲେଟରେ ସହଜରେ ରଖାଯାଇପାରିବ। UIDAI ଆଧାରକୁ ଏହାର ୱେବସାଇଟରୁ ପୁନଃ ମୁଦ୍ରଣ(Re-Print) କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଅପସାରଣ କରିଛି।

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟ୍ୱିଟରରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ହେଲ୍ପଲାଇନକୁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ, ମୁଁ ମୋର ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ପୁନଃ ମୁଦ୍ରଣ କରିପାରିବି କି? ୱେବସାଇଟରେ ମୁଁ Re-Print option ଦେଖୁନାହିଁ।  ଏହାର ଜବାବରେ ଆଧାର ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ ଏହି ସେବା ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଆପଣ ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଧାର PVC କାର୍ଡକୁ ଅର୍ଡର କରିପାରିବେ।

UIDAI କହିଛି ଯେ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ PVC କାର୍ଡ ତିଆରି କରିପାରିବେ, ଯାହା ବହନ କରିବା ଅତି ସହଜ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ଆଧାରକୁ ନମନୀୟ କାଗଜ ଫର୍ମାଟରେ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଇ-ଆଧାରର ପ୍ରିଣ୍ଟ ଅପସାରଣ କରିପାରିବେ। ଏହି ମୁଦ୍ରିତ କପି ଆଧାର ପରି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଭାଲିଡ ହେବ।

Also Read | Yaas:ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ’ରେ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ବଞ୍ଚାଇଲା ବହୁ ଜୀବନ

[amazon_auto_links id=”9939″]

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.