Jammu Kashmir: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗାଳିକୁ ଆଉ ମିଳିବନି ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଓ ପାସପୋର୍ଟ

jammu kashmir cid
Share this:

ଶ୍ରୀନଗର: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର (Jammu Kashmir)ର ବିପଥଗାମୀ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ନେଇଛନ୍ତି ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ। ପାକିସ୍ତାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ହାତରେ ଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ନାଗରିକ ବିରୋଧୀ ତଥା ପଥର ଫିଙ୍ଗାଳିକୁ ଆଉ ସରକାରୀ ଚାକିରି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏପରି ଲୋକମାନେ ପାସପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ବିଦେଶ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ।

ଶନିବାର ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ସିଆଇଡି (CID) ର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶାଖା ସମସ୍ତ ୟୁନିଟ୍ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଆଇନ ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିରୋଧରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କଠୋରତା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ପୋଲିସ ରେକର୍ଡକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯିବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଟେରିଟୋରୀ ପ୍ରଶାସନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ନିୟମରେ ଏକ ସଂଶୋଧନ କରି କହିଛି ଯେ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସନ୍ତୋଷଜନକ CID ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ।

ସିଆଇଡି କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶାଖା ସମସ୍ତ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଜୁର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ ଏହା ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବା, ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଆଇନ, ଆଇନ ସିଷ୍ଟମ୍ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ। କୌଣସି ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କୀୟ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ କିମ୍ବା ସଂଗଠନ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି କିମ୍ବା ରାଜନୀତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ବିଦେଶୀ ମିଶନ କିମ୍ବା ସଂଗଠନ କିମ୍ବା ଜମାତ-ଇ-ଇସଲାମି ପରି କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଲିଙ୍କ ଅଛି ତାହା କହିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।

 

Also Read |

IPS Bharti Arora ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଛାଡ଼ିବେ ଚାକିରୀ, ନେବେ VRS

Share this: