New Law: ବାଇକ୍ ଓ କାର ମାଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର କଲେ ନୂଆ ନିୟମ

india-traffics

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (Ministry of Road Transport & Highways -MoRTH) ସଡକ ପରିବହନରେ ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତାବ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। MoRTH କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ, ୧୯୮୯ ରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ଯାନର ମାଲିକ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (Nominee) ରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିବାକୁ ହେବ। ଗାଡିର ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମୟରେ ନାମାଙ୍କନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଗାଡିର ମାଲିକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଗାଡିକୁ ନିଜ ନୋମିନୀଙ୍କ ନାମରେ  ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ସେହିପରି ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ହେଲମେଟ ଅଧୀନରେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ମୋଟର ଯାନ ଗୁଣବତ୍ତା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ (Quality Control) ଅଧୀନରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି। ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ବିଏସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ (BIS Certification) ସହିତ ହେଲମେଟ ବିକ୍ରି ହୋଇ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇପାରିବ।

ଭିଣ୍ଟେଜ୍ ମୋଟର ଯାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ (CMVR) ୧୯୮୯ ଅନୁଯାୟୀ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଛି। ସରକାରୀ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଭିଣ୍ଟେଜ କାର ପଞ୍ଜିକରଣ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଇ-ନିୟମ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।  ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯେକୌଣସି ମୋଟରସାଇକେଲ କିମ୍ବା କାର ଯାହା ୫୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା, ଏହାକୁ ଏକ ଭିଣ୍ଟେଜ୍ ମୋଟର ଯାନ କୁହାଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed