Vijay Mallya:ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାକୁ ଦେବାଳିଆ ଘୋଷଣା କଲେ ଲଣ୍ଡନ ହାଇକୋର୍ଟ, ଭାରତ ଖୁସି

vijay-mally
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ (Indian banks) ରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଇ ପଳାଇଥିବା ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା (Vijay Mallya) ଙ୍କ ମାମଲାରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି। ଲଣ୍ଡନ ହାଇକୋର୍ଟ (London High Court) ସୋମବାର ତାଙ୍କୁ ଦେବାଳିଆ (Bankrupt) ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଆବେଦନ କରିବାର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଏସବିଆଇ (SBI) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ସଂଘ (consortium) ପାଇଁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ଯେ ଦୁନିଆର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରି ସେମାନଙ୍କ ଋଣ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ।

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ୬୫ ବର୍ଷିୟ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ବ୍ରିଟେନରେ ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ  ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେବାଳିଆ ଆଦେଶ ପରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜବତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଯାହାକି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର।

ଲଣ୍ଡନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଜଜ୍ ମାଇକେଲ୍ ବ୍ରିଗ୍ଗସ୍ (Judge Michael Briggs) ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଦେବାଳିଆ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ (Kingfisher Airlines) ନାମରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସୁଯୋଗ ଦେଖି ଲଣ୍ଡନ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ମାଲ୍ୟାଙ୍କର ୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ରହିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇଡି (Enforcement Directorate-ED) ଏବଂ ସିବିଆଇ (CBI) ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଇଡି କହିଛି ଯେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ମାମଲା ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏସବିଆଇର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୧୩ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ତାଙ୍କଠାରୁ ଋଣ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା, ଫେଡେରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ, କର୍ପୋରେସନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ସିନ୍ଧ ବ୍ୟାଙ୍କ, ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ମାଇସୋର, ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ, ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଜେଏମ୍।

Also Read | Odisha Weather Report:ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କେତେକ ଜିଲ୍ଲାରେ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା, ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *