Nagrota Encounter: ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ଵାରା ଟ୍ରକ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଚାରି ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ହତ୍ୟା

terror_news

ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର: ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଜାମ୍ମୁର ନାଗ୍ରୋଟା (Nagrota) ଠାରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ୪ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚାରିଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଟ୍ରକରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଜମ୍ମୁରୁ ଶ୍ରୀନଗ (Srinagar) ର ଯାଉଥିଲେ। ନାଗ୍ରୋଟାସ୍ଥିତ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଟ୍ରକକୁ ଅଟକାଇ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିଶୋଧ ପରାୟଣ ହୋଇ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଟ୍ରକକୁ ବିସ୍ଫୋରଣ କରିଥିଲେ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁରୁବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୪.୫୦ସମୟରେ ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟର (Encounter) ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଡିଜିପି (DGP) ଦିଲବାଗ ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାରି ଜୈଶ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୁଧବାର ରାତିରେ ସାମ୍ବାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଜାମ୍ମୁ-ଶ୍ରୀନଗର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏକ ଟ୍ରକରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ନାଗ୍ରୋଟା ନିକଟ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାରେ ଅଟକାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଜମ୍ମୁ-ଶ୍ରୀନଗର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁକାବିଲା। ଜାନୁଆରୀରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେହିଭଳି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଟ୍ରକ୍ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲେ।

ଆଇଜି ବିଜୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଜାମ୍ମୁ ପୋଲିସର ସୂଚନା ରହିଛି। ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନାଗରିକ ନିର୍ବାଚନକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲେ।

ସ୍ଥାନୀୟ ସେନା ୟୁନିଟ୍ ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଉପରେ ଗ୍ରେନେଡ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ଏଥିରେଏ ୨ ପୋଲିସ କନଷ୍ଟେବଳ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ବିପଦ ମୁକ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଚାରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ।

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିକଟରୁ ୧୧ AK-47 ରାଇଫଲ, ୩ ପିସ୍ତଲ, ୨୯ ଗ୍ରେନେଡ, ୬ UBGL ଗ୍ରେନେଡ, ମୋବାଇଲ ଫୋନ, କମ୍ପାସ, ବ୍ୟାଗ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏକ ବଡ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଅପରେସନ୍ ଏହି ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।  ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଚାଉଳ ବ୍ୟାଗ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରକରେ ବସିଥିଲେ ଯାହାଦ୍ୱାରା କାହାରି ସନ୍ଦେହ ନଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦୁଇଜଣ ଜୈଶ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ସୋମବାର ରାତିରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍ପେଶାଲ୍ ସେଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଭୟଙ୍କ ନିକଟରୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଲିଲ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଗିରଫ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ସଂଗଠନ ସହ ଜଡିତ। ସେମାନେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବାରାମୁଲ୍ଲା ଏବଂ କୁପୱାରା ରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର   ୱାଟ୍ସଟସ୍ ଆପ୍ ଗ୍ରୁପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ଗିରଫ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଅବଦୁଲ ଲତିଫ ମିର ଏବଂ ଆଶରଫ ଖତାନା। ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବାରାମୁଲ୍ଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣକ  କୁପୱାରାର ବାସିନ୍ଦା।

Also Read | Vigilance: ତାଳଚେର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢଉ

Share this: