Govt Jobs: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୨ ଲକ୍ଷ ଚାକିରି ମିଳିବ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ବିଭାଗରେ କେତେ

jobs
Share this:

ପାଟନା: ବେକାର ଯୁବକଯୁବତୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୨୧ରେ ମିଳିବ ଖୁସି ଖବର। ବେରୋଜଗାର ହ୍ରାସ ଦିଗରେ ବିହାର ସରକାର (Bihar Government) ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ରୋଜଗାର (Employment) ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିତୀଶ କୁମାର (Nitish Kumar) ଙ୍କ ନୂତନ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ବେକାର ଲୋକ ଶୀଘ୍ର ଚାକିରି ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର (Associate Professor ), ଶିକ୍ଷକ (Teacher), ବିହାର ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ (Bihar administrative service), ଜୁନିୟର ଇଞ୍ଜିନିୟର (JE), ଇନ୍ସପେକ୍ଟର (Inspector), କନଷ୍ଟେବଳ (Constable) ଙ୍କ ସହ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ପଦବୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ୪୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗରେ ୩୨୭୦ ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତର ପଦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବିହାର ଜନସେବା ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମିଳିତ ପ୍ରବେଶ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାର କରି ୧୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ପଦବୀ, ୧୦୫୦ ଜୁନିୟର ଇଞ୍ଜିନିୟର୍, ୨୭୧ ଜୁଡିସିଆଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଅଫିସର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଭାଗର ଶହ ଶହ ଚାକିରି ଅଛି। ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ କଲେଜରେ ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ଅଛି।

ସଚିବାଳୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାର ପୋଲିସରେ ୨୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଦବୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଦାରୋଗା, ସର୍ଜେଣ୍ଟ, ASI (Steno), କନଷ୍ଟେବଳ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭର କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ପଦବୀ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜେଲ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଜେଲ ଅଧୀକ୍ଷକ, ହୋମଗାର୍ଡରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବନ ଅଧିକାରୀ, ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଅଧୀନରେ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ପଦବୀ ଏବଂ ପରିବହନ ବିଭାଗର ପଦବୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।।

ଏହି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକରେ ସ୍ଥାୟୀ ଚାକିରି,ଏହାସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ। ଏଥିରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ କଲେଜରେ ୫ ହଜାର  ହଜାର ଅଣ-ଏକାଡେମିକ୍ ପୋଷ୍ଟ, ୫୮୯ ଅଡିଟର, ୪୭୭ ବ୍ଲକ୍ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସମାନ ବିଭାଗର ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର ପଦବୀ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ, ବୈଷୟିକ ସହାୟକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଜିଲ୍ଲା, ବିଭାଗୀୟ ଏବଂ ବିଭାଗରେ ଚୁକ୍ତିନାମା କିମ୍ବା ସ୍ଥାୟୀ ଚାକିରି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଇପାରେ। ତଥାପି, ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ। ବିଭାଗଗୁଡିକରୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପାଇବା ପରେ ଏହା ସ୍ଥିର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଅତୀତରେ ସମସ୍ତ ବିଭାଗରୁ ଖାଲି ପଦବୀଗୁଡିକର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି ସରକାର।

Also Read| Pratapgarh Accident: ବାହାଘରରୁ ଫେରୁଥିବା ବୁଲେରୋ ଟ୍ରକକୁ ଦେଲା ପଛରୁ ଧକ୍କା; ୬ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୧୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.