Covid Saathi Odisha ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହେଲ୍ପଲାଇନ ଲଞ୍ଚ, ଯୋଗାଇବ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ସେବା

Share this:

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ (Corona Pandemic)ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟିକରିଛି। ଦୈନିକ ସାଢେ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ଼ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର,ଦିଲ୍ଲୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପରି ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମେଡ଼ିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ (Medical Oxygen), ଘୋର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରେମଡେସିଭର୍ (Remdesivir), ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ (ICU Bed) ଏବଂ ପ୍ଲାଜମା (Plsama) ର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଉଛି। ରୋଗୀ ସହିତ ରୋଗୀର ପରିବାର ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସାମନା କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗତ କିଛି ଦିନଧରି ଓଡ଼ିଶା (Odisha) ରେ ଦୈନିକ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭି ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଦିନକୁ ଦିନ ପଜିଟିଭ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟ ସମାନ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ ସଙ୍କଟ ଦେଖି ଆମ ରାଜ୍ୟର, କିଛି ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହା ଘଟିବାକୁ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି।  ଏମାନଙ୍କ ମତରେ ଆମେ ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ଅଭାବୀ କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବାପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛୁ।

ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ରୋଗୀ କିମ୍ବା ପରିବାର ବିଷୟରେ କିଛି ସୂଚନା ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ଅମ୍ଳଜାନ, ରେମଡେସିଭର୍, ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍, ପ୍ଲାଜମା କିମ୍ବା COVID ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଦୟାକରି ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ।

ଏହି ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ Covid Saathi Odisha (@CovidSaathi) ନାମରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହେଲ୍ପଲାଇନ ଲଞ୍ଚ କରି ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ସେମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ। ଏହାର ୱେବସାଇଟ ହେଉଛି

https://twitter.com/CovidSaathi?=08

ଏହି ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ ଶଯ୍ୟା, ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ପ୍ଲାଜମା ଦାତାଙ୍କ ଉପଲବ୍ଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛି। ଏଥିସହିତ ସେମାନେ ଏକ

Google Form – https://forms.gle/npZYtnAbqfkGDcXa6

ରଖିଛନ୍ତି ଯାହାକି covid ସେବା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ତଥ୍ୟ ଦେଲେ ଉପଯୁକ୍ତ ସେବା ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ପ୍ରବନ୍ତ ପ୍ରିୟଦର୍ଶନ,ଦିପ୍ତିମୟ ପରିଡା ଏବଂ ଅଙ୍କିତା ବେଉରା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଏକ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର 9090180623 ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ସେମାନେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

Prabanta Priyadarsan (CEO, Enteons Private Limited)
Diptimaya Parida (Founder, CultsHub)
Ankita Behura (Founder, TorqueXpert.com)
Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.