Corona Virus:ପୁଣି ହୋଇପାରେ ଲକଡାଉନ! ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ମାତ୍ର ୩୬୦ କରୋନା ମାମଲାରେ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ କରାଯାଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ପାଖାପାଖି ୪୭ ହଜାର ଚିହ୍ନଟ

od covid

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା (Covid-19) ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟରେ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪୬ ହଜାର ୯୫୧ ମାମଲା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ, ଏହି ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Modi) ଙ୍କ ଡାକରା ଉପରେ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ (Janta Curfew) ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଏକ ଲକଡାଉନର ଟ୍ରେଲର ପରି ଥିଲା ଯାହାକି ମାସ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ସେହି ସମୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, କରୋନା ସେତେବେଳେ ଭାରତରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧, ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ୩୬୦ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ସେଥିମ୪୧ଟି ମାମଲା ବିଦେଶୀ ଥିଲା।

ସେ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଥିଲା। ସାରା ଦେଶରେ ରାସ୍ତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଛାଟିଆ ଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ଥିଲେ ତେଣୁ କରୋନା ବାହାରେ ରହିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ତରଙ୍ଗ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି, ଯାହାକି ୨୦୨୦ରେ ନିଷେଧାଦେଶର ସ୍ମୃତିକୁ ପୁଣି ଥରେ ଫେରାଇ ଆଣିଛି।  

ଗତ ବର୍ଷ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କେବଳ ୩୬୦ ମାମଲା ରହିଥିଲା ​​ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କୋଟି ୧୬ ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୮୧  ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ।  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ୬ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ଏବଂ କରୋନା ପୁଣି ଥରେ ବିସ୍ଫୋରକ ଦେଖାଯାଉଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ, କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଦେଶରେ ମୋଟ କରୋନା ମାମଲାର ୮୬% ଅଟେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକ କୋଟି ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ୬୪୬ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଏବେବି ରହିଛି।

ବିଶେଷକରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାମଲା ପ୍ରତିଦିନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ମୁମ୍ବାଇ, ପୁଣେ ଏବଂ ନାଗପୁର ଭଳି ସହରଗୁଡିକ କରୋନାର ହଟସ୍ପଟ୍ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଯଦିଓ ଗତବର୍ଷ ପରି ଦେଶର କୌଣସି ସାର୍ବଜନୀନ କର୍ଫ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦିନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଫେରିଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି।

Also Read | ଆଜିର ରାଶିଫଳ

Share this:

You may have missed