Bihar Election: ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାଲି କରିଥିଲେ, ସେହି ଆସନଗୁଡ଼ିକର ଫଳାଫଳ କିପରି ଅଛି ?

pm-modi_ekta diwas
Share this:

ପାଟନା: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏନଡିଏ (NDA) ୨୪୩ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ୧୨୫ଟି ଆସନ ଜିତିଛି। ଆରଜେଡି(RJD) ର ମହାମେଣ୍ଟକୁ ୧୧୦ଟି ସିଟ୍ ମିଳିଛି। ବିଜେପି ୭୪ ଟି, ବିକାଶ ଇନସାନ ପାର୍ଟିରେ ୪ଟି, ଜେଡିୟୁରେ ୪୩ ଟି ସିଟ୍ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ଆୱାମ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପାଇଁ ୪ ଟି ସିଟ୍ ପାଇଛି। ଆରଜେଡିରେ ୭୫ ଟି ସିଟ୍, କଂଗ୍ରେସ ୧୯ଟି ସିଟ୍, ସିପିଆଇ ପୁରୁଷ ୧୨ ଟି ସିଟ୍, ସିପିଆଇ ଏବଂ ସିପିଆଇ-ଏମ୍ ଯଥାକ୍ରମେ ୨-୨ ସିଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି।

ନୀତୀଶ କୁମାର(Nitish Kumar) ଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ କରିବାର ଶ୍ରେୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ(Prime Minister Narendra Modi) ଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେହେତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବିହାରରେ ନିର୍ବାଚନ ରାଲି କରିଥିଲେ, ସେହିପରି ଏନଡିଏ ଉପରେ ବିହାର ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ବଢିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ପୁଣି ଥରେ ବିହାରରେ ଜଙ୍ଗଲ ରାଜକୁ ଆଣିପାରେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମାନ କଥା ବିହାରର ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ପଡିଥାଇପାରେ। ଏହା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ଆଜି ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ବିହାରରେ ୧୨ଟି ରାଲି କରିଥିଲେ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭ଟି ବିଜେପିର ଭାଗରେ ଆସିଛି। ଏଥିସହିତ ୩ ଆରଜେଡି ଏବଂ ୨ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଇଛି। ଏଥି ସହ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିହାରରେ ମୋଟ ୮ଟି ରାଲି କରିଛନ୍ତି।

ବିହାରରେ ବିପୁଳ ବିଜୟ ପରେ​‌  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପରିଭାଷା କ’ଣ ବିଶ୍ୱକୁ ବିହାରବାସୀ ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏନ୍‍ଡିଏ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରିଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିହାରବାସୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ବିକାଶ ପାଇଁ ଭୋଟ ଦେଇଥିବାରୁ  ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

୧୫ ବର୍ଷର ଶାସନ ପରେ ଏନ୍‍ଡିଏର ସୁଶାସନ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଛି। ବିହାରର ଯୁବବର୍ଗ ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ,ଆସନ୍ତା ଦଶନ୍ଧି ବିହାର ଓ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ପାଇଁ ରୋଡ୍‍ ମ୍ୟାପ୍‍ ସଦୃଶ ହୋଇଛି। ବିହାରରେ ନାରୀମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବାରେ ଏନ୍‍ଡିଏ ଅତୀତରୁ କରିଆସିଥିବା ପ୍ରୟାସ ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିଛି। ଏନ୍‍ଡିଏର ସ୍ଲୋଗାନ  ‘ସବ୍‍କା ସାଥ୍‍, ସବ୍‍କା ବିକାଶ, ସବ୍‍କା ବିଶ୍ୱାସ’ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଅବସରରେ ବିଜେପି ଓ ଏନଡିଏ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ନିଷ୍ଠାର ସହ ଯେଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ତାହା ପ୍ରେରଣା ଦାୟକ ବୋଲି କହିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି।

Also Read | Arnab Goswami Case: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କୁ ଜାମିନ, ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପୋଲିସ କମିଶନରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

Share this: