BCG Vaccine: ବିସିଜି ଟିକା ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ: ICMR

BCG vaccine covid 19 prevention old people

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଯକ୍ଷ୍ମା ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିର୍ମିତ ବିସିଜି (Bacillus Calmette–Guérin vaccine-BCG) ଟିକା ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧଙ୍କ କୋଭିଡ୍-୧୯ (Covid-19)  ପରିଚାଳନାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ।

ଆଇସିଏମଆର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟି ସେଲ୍ (T cell), ବି ସେଲ୍ (B cell), ମୋନୋସାଇଟ୍ ଏବଂ ଡେଣ୍ଡ୍ରାଇଟିସ୍ ସେଲ୍ ସବସେଟ (monocyte and dendritic cell subsets) ର ବିସିଜି ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ଉପରେ ବିସିଜିର ପ୍ରଭାବ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ ଅଧ୍ୟୟନ (Clinical Test)ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ୬୦ ରୁ ୮୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଟୀକାକରଣର ଏକ ମାସ ଅନ୍ତରାଳରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ସ୍ତର (Antibody Level) ଅନୁସନ୍ଧାନ କାରାଯାଇଛି।

ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାଗଲା ଯେ ବିସିଜି ଟୀକାକରଣ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜନ୍ମଗତ ଏବଂ ଇମ୍ୟୁନିଟି ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା କରୋନାଭାଇରସ୍ (coronavirus) ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ଶେଷରେ, ବିସିଜି ଟୀକାକରଣ ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତ ଆଣ୍ଟିବଡି ଆଇସୋଟାଇପ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ, ଏକ ବୃହତ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପରୀକ୍ଷଣର ଅଂଶ ଭାବରେ ବ୍ରିଟେନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ବିସିଜି ଟିକା ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିଡ-୧୯ ରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ କି?

Also Read| ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ଟୀକା ଡାଟାବେସ୍ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି, କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷେ ପାର

Share this:

You may have missed