Bank Privatisation: ଏହି ଦୁଇ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ହେବ ଘରୋଇକରଣ

bank
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: Bank Privatisation News ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ (Public Sector Banks) ର ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ତୀବ୍ର ଗତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥବା  ଦେଖାଉଛି। ସରକାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆଇନ୍ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ଆଣିପାରିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ଦୁଇଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ (Indian Overseas Bank), ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (Central Bank of India) ଏବଂ ଏକ ଜେନେରାଲ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ (General Insurance Company) ଘରୋଇକରଣ ହୋଇପାରିବ। ଯଦିଓ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ନାମ ସରକାରୀ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ (Nirmala Sitharaman) ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୦୨୧-୨୦୨୨ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାବେଳେ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ପ୍ରଣୟନ ହେବା ପରେ ଏବଂ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ପାରିତ ହେବା ପରେ ସମ୍ଭବ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧୨ଟି ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କ ବାକି ଅଛି।  ୨୦୧୯ ମସିହାରେ, ସରକାର ସମୁଦାୟ ୧୦ଟି ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ଦୁର୍ବଳ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ମିଶ୍ରଣର ରାସ୍ତା ଆପଣେଇଛନ୍ତି। ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସହିତ ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶ ୫୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ୨୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଏହା ସହିତ ଆଜି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସେୟାରଗୁଡ଼ିକ ଆଜି ବୁଧବାର ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଜି ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ସେୟାର ୪ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସେୟାର ୩.୫୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

Read Also | Covid Cases Odisha: ଆଜି ଓଡିଶାରୁ ଆଉ ୪୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *