Babri Masjid demolition:ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣାରେ ଆଡଭାନୀ, ଯୋଶୀ, ଉମାଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ; ଆଡଭାନୀ କହିଲେ ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ’

lk uma mm

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବିବାଦୀୟ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଢାଞ୍ଚା ଭାଙ୍ଗିବା ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ଜଜ୍ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଜଜ୍ ତାଙ୍କ ରାୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭଙ୍ଗା ଯୋଜନା ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନକ ଘଟଣା। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ଏଲ.କେ ଆଡଭାନୀ, ମୁରଲୀ ମନୋହର ଯୋଶୀ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ମାମଲାରେ ୪୯ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସିବିଆଇର ଓକିଲ ତଥା ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ଶହ ପୃଷ୍ଠାର ଲିଖିତ ବିତର୍କ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସିବିଆଇ (CBI) ୩୫୧ ସାକ୍ଷୀ ଏବଂ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ (Documentary) ପ୍ରମାଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର (BJP) ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶ୍ରୀ ଏଲ.କେ ଆଡଭାନୀ (LK Advani) ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ମାମଲାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ସେ ‘ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ’ କହିଛନ୍ତି।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ମୁଁ ହୃଦୟରୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୋର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥା ବିଜେପିର ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ମୋର ଏବଂ ବିଜେପିର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରମାଣ କରୁଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ମାମଲାରେ ଶ୍ରୀ ଏଲ.କେ ଆଡଭାନୀ, ଶ୍ରୀ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ, ଡକ୍ଟର ମୁରଲୀ ମନୋହର ଯୋଶୀ, ଉମାଜୀଙ୍କ ସମେତ ୩୨ ଜଣଙ୍କ କୌଣସି ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ଲିପ୍ତ ନଥିବାରୁ ମୁଁ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ବିଳମ୍ବିତ ନ୍ୟାୟ ଦ୍ୱାରା ନ୍ୟାୟ ଜିତିଛି।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ (Rabi Shankar Prasad) ଆଡଭାନୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ମାମଲାରେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହେବା ପରେ ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଏଲ.କେ ଆଡଭାନୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ସିବିଆଇ କୋର୍ଟର ରାୟ ପରେ ହସ୍ପିଟାଲ ଗାଜିଆବାଦରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ (Kalyan Sing) ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଆମେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି।

ମୁସଲମାନ ପକ୍ଷରୁ ଜାଫରିଆବ ଜିଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉଭୟ ଆଇନ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟର ବିରୋଧୀ।

Also Read: Ayodhya:୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜି ଆସିବ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଢାଞ୍ଚା ଭାଙ୍ଗିବା ମାମଲାର ରାୟ,ସାରା ଦେଶର ନଜର

Share this:

You may have missed