କରୋନାକାଳରେ ମଧ୍ୟ ପିଏମ ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରହଣୀୟ ନେତା: Survey

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ଗ୍ରହଣୀୟ ନେତା। ବିରୋଧୀ କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବିସ୍ତାର କରି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଗ୍ରହଣୀୟ ନେତା। ଆମେରିକାର ଡାଟା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଫାର୍ମ ‘ମର୍ନିଂ କନ୍ସଲ୍ଟ’  (Morning Consult) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗ୍ରହଣୀୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅନ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ନେତାଙ୍କଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱ ରେଟିଂ ୬୬  ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଅବଧିରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଋଷ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କାନାଡା, ବ୍ରାଜିଲ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ସମେତ ୧୩ ଟି ଦେଶର ଅନ୍ୟ ନେତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ରହିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାର ଡାଟା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଫାର୍ମ ‘ମର୍ନିଂ କନ୍ସଲ୍ଟ’ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା କିମ୍ବା ରେଟିଂରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି, ତଥାପି ସେ ବିଶ୍ଵରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଭଲ ଅଟେ। ଏହି ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପରେ ଇଟାଲୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାରିଓ ଡ୍ରାଗି ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ୬୫  ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ତୃତୀୟରେ ଅଛନ୍ତି ମେକ୍ସିକୋର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୋପେଜ ଓବ୍ରାଡୋର, ଯାହାଙ୍କ ରେଟିଂ ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମର୍ନିଂ କନ୍ସଲ୍ଟ ନିୟମିତ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱ ନେତାଙ୍କ ରେଟିଂ କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରେ। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଇଟାଲୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାରିଓ ଡ୍ରାଗି (୬୫  ପ୍ରତିଶତ) ଙ୍କ ପରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି, ତା’ପରେ ମେକ୍ସିକୋ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଣ୍ଡ୍ରେସ ମାନୁଏଲ ଲୋପେଜ ଓବ୍ରାଡୋର (୬୩ ପ୍ରତିଶତ), ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ ମୋରିସନ୍ (୫୪ପ୍ରତିଶତ), ଜର୍ମାନ ଚାନ୍ସେଲର ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ (୫୩ ପ୍ରତିଶତ) ରହିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ (୫୩ ପ୍ରତିଶତ), କାନାଡାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜଷ୍ଟିନ ଟ୍ରୁଡୋ (୪୮ ପ୍ରତିଶତ), ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜନସନ (୪୪ପ୍ରତିଶତ), ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚନ୍ଦ୍ର ଜେଇ-ଇନ (୩୭ ପ୍ରତିଶତ), ସ୍ପାନିଶ ସ୍ପେନର ପେଡ୍ରୋ ସାଞ୍ଚେଜ (୩୬ ପ୍ରତିଶତ), ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ (୩୫ ପ୍ରତିଶତ), ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମାକ୍ରୋନ (୩୫ ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୋସିହିଡ ସୁଗା (୨୯ ପ୍ରତିଶତ)ରେ ଅଛନ୍ତି।

Also Read | PUC: ଗାଡିର ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ନୂଆ ଫର୍ମାଟ୍ ଜାରି, କଡାକଡି ହେବ ନିୟମ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.