Corona ଟୀକାକୁ ନେଇ ଧମକ ମିଳିବା ପରେ ଭାରତ ଛାଡ଼ିଲେ ସିରମ୍ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ, ବିଦେଶରେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଯୋଜନା

adar

ପୁନେ:କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Corona Virus) ଦୈନିକ ରେକର୍ଡ ମାମଲା ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟୀକାକରଣ (Vaccination) ଅଭିଯାନ ଶନିବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣର ଚାହିଦା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ, କୋଭିଶିଲ୍ଡ (Covishield) ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) ର ମୁଖ୍ୟ ଅଦର ପୁନାୱାଲା (Adar Poonawalla) ଏହି ଟିକା ଚାହିଦା ବଢୁଥିବା ଚାପ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନରେ ପୁନାୱାଲା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ନେଇ ଭାରତର ଅନେକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ପୁନାୱାଲାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର Y ଶ୍ରେଣୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୁରକ୍ଷା ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ଆଦର ପୁନାୱାଲା ‘ଟାଇମ୍ସ’କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲୋକମାନେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ମାଗିଛନ୍ତି। କୋଭିଶିଲ୍ଡ ହେଉଛି କରୋନାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ DCGI ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ପ୍ରଥମ ଟିକା। କୋଭିଶିଲ୍ଡ ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ ଟିକା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି।  

SII ର ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚାପ ଯୋଗୁଁ ସେ ତାଙ୍କ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଏବଂ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଲଣ୍ଡନ ଆସିଛନ୍ତି। ୪୦ବର୍ଷୀୟ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଏହି ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ରହି ଆସିଛି କାରଣ ମୁଁ ସେହି ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ। ସବୁକିଛି ମୋ କାନ୍ଧରେ ପଡିଛି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏକୁଟିଆ କିଛି କରିପାରିବି ନାହିଁ। ମୁଁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରହିବାକୁ ଚାହେଁ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ  X, Y କିମ୍ବା Z ର ଚାହିଦା ଯୋଗାଣ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଧମକ ମିଳୁଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଶା ଏବଂ ଆକ୍ରୋଶର ସ୍ତର ପ୍ରକୃତରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ଅଟେ। ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ସମସ୍ତେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଟିକା ପାଇବା ଉଚିତ୍। ସେମାନେ ବୁଝିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି କାହିଁକି ଅନ୍ୟ କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମିଳିବା ଉଚିତ୍। ଭାରତ ବାହାରେ ଥିବା ଦେଶଗୁଡିକରେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ, ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ରିଟେନ ତାଙ୍କ ପସନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। ଭାରତ ବାହାରେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

କୋଭିଶିଲ୍ଡରେ ଅଧିକ ଲାଭ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଆଦର କହିଥିଲେ ଯେ କମ୍ପାନୀ ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ୬୮ଟି ଦେଶକୁ ଏହି ଟିକା ରପ୍ତାନି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ କରୋନାଙ୍କ ସହ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ଏହା ଘଟିବ ବୋଲି ଭଗବାନ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥାଇ ନପାରନ୍ତି। ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିବାବେଳେ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ। ସେ ଏହି ଟିକାକୁ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଟିକା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଲାଭ ପାଇବା ଅପେକ୍ଷା ଆମେ ଯାହା କରିପାରିବୁ ତାହା କରିଛୁ।

Also Read | ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ କରୋନା ଟିକା କିଣିବା ପାଇଁ ଗରିବ ଲୋକ କେଉଁଠୁ ଟଙ୍କା ପାଇବେ?

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *