ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବାକୁ ଇଛା, ତିନିଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ବିମାନ ଟାୟାରରେ ଝୁଲି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଖସିପଡିଲେ

kabul-plane
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ (Afghanistan) ରେ ତାଲିବାନର ଆତଙ୍କରେ ସେଠାରେ କେହି ରହିବାକୁ କେହି ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି। ସେଠାରୁ  ଲୋକେ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି। ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ବହୁ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଯେତେବେଳେ କାବୁଲ (Kabul) ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ବିମାନରେ ସେମାନେ ସିଟ ପାଇପାରିଲେ ନାହିଁ, ଟାୟାର ଧରି ଓଳେଇ ହୋଇ ଯିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ତାଙ୍କ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ତିନି ଜଣଙ୍କର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଏହି ଭିଡିଓ କେବେ ଏବଂ କେଉଁ ବିମାନରେ ଝୁଲୁଥିଲା ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ।

ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ଓ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଯୋଗୁଁ କାବୁଲ ବିମାନ ବନ୍ଦର ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକମାନେ  ଯେ କୌଣସି ବିମାନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏମିତି ଅନେକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ବିମାନକୁ ଠେଲି ହୋଇ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।  ସେପଟେ କାବୁଲର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସମଗ୍ର ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଆକାଶ ସୀମା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡି ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଭାରତର ସେହି ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପାକିସ୍ତାନ, ଇରାନ ପରି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ ସୀମା ଦଖଲ କରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିମାନବନ୍ଦର ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଏଣ୍ଟ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡି ପାରିବେ। କିନ୍ତୁ କାବୁଲରୁ ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ରହିଛି ଯେ ଏହି ଶେଷ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହୋଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ କୌଣସି ବିମାନରେ ବସି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଭିଡିଓ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ବିମାନରେ ଝୁଲିଝୁଲି ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି।

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *