Hanuman Jayanti: ଆଜି ହେଉଛି ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ, ବଜରଙ୍ଗୀବାଲିଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାର ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ

Lord-Hanuman

କଟକ: ଆଜି ଚୈତ୍ର ମାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ (Hindu Dharma)  ଅନୁସାରେ ଏହି ଦିନ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ମାତା ଅଞ୍ଜନୀ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲିଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ (Hanuman Jayanti) ଅବସରରେ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲିଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ହନୁମାନ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି ପର୍ବକୁ ବହୁତ ବଡ଼ ଉତ୍ସବରେ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଏହି ବର୍ଷ ସିଦ୍ଧୁ ଯୋଗ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହେଉଛି। ଏହି ଯୋଗ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଗ୍ରହମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଉପରେ ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏପରି କଲେ  ହନୁମାନ ଶୀଘ୍ର ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ରାମଚରିତମାନସ, ବାଲ କାଣ୍ଡ, ଅଯୋଧ୍ୟା କାଣ୍ଡ, ଅରଣ୍ୟ କାଣ୍ଡ, କିଶକିନ୍ଦା କାଣ୍ଡ, ସୁନ୍ଦର କାଣ୍ଡ, ଲଙ୍କା କାଣ୍ଡ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବିଶେଷ ପାଠ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ। ଶିକ୍ଷା, ବିବାହ, ଋଣ ଏବଂ କୋର୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏହି ଦିନଟି ଭଲ।

ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ହନୁମାନ କଳି ଯୁଗରେ ଜୀବନ୍ତ ଦେବତା ଏବଂ ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭକ୍ତ ଓ ଭକ୍ତି ସହିତ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ। ଐତିହାସିକ  ଏବଂ ଭୌଗୋଳିକ ଆଧାର ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନର କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହନୁମାନ ଜିଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଧନ ପାଇବା ପାଇଁ ସିନ୍ଦୁର ଏବଂ ଅକ୍ଷତଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ନଡ଼ିଆରେ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଏହି ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ହନୁମାନଙ୍କୁ  ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କଲେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ହନୁମାନ ସଙ୍କଟମୋଚକ  ଅଟନ୍ତି।  ପ୍ରକୃତ ମନ ଏବଂ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ପ୍ରଭୁ ଦୂର କରନ୍ତି।  

Also Read | Covid19: କରୋନାର ପୁରା ରୂପ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସି ନାହିଁ, ପ୍ରତିଦିନ ୬ ଲକ୍ଷ ମାମଲା ଆସିପାରେ:NITI ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ

Share this: