Surya Grahan 2022 Odisha: ଆଜି ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ, କରନ୍ତୁ ଏମିତି, ଚମକିବ ଭାଗ୍ୟ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: Surya Grahan 2022 Odisha ଆଜି କାର୍ତ୍ତିକ ଅମାବାସ୍ୟା। ଆଜି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ। ଚିଳିତ ବର୍ଷର ଏହା ହେଉଛି ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ। ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୩୦ରେ ଏବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସୂ‌ର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ (Surya Grahan 2022) ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାର ପ୍ରଭାବ ରାଶି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇପାରେ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କୌଣସି ଶୁଭ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।


ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣର ସମୟ


ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଭାରତରେ ଅପରାହ୍ନ ୪.୧୨ ରୁ ୫.୪୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। ଏହାର ଅବଧି ୧ ଘଣ୍ଟା ୧୯ମିନିଟ୍ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହା ଅପରାହ୍ନ ୪.୫୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୬.୨୬ରେ ସର୍ବମୋକ୍ଷ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତା କାଲି ବୁଧବାର ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଦେବନୀତି ଆରମ୍ଭ ହେବ।


ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ କେଉଁଠାରେ ଦେଖାଯିବ?

ଓଡିଶା, ଦିଲ୍ଲୀ, ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଶ୍ରୀନଗର, ମୁମ୍ବାଇ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ବିହାର, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଂଗରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ।

ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କଣ କରିବେ ନାହିଁ


ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଠିକ୍ ୧୨ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପାଳନ ଅବଧି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ପୂଜା କରିବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ। ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା କିମ୍ବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସବୁଆଡେ ବ୍ୟାପିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ଆତ୍ମା ଏବଂ ଶରୀର ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ। ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଛିଞ୍ଚି ପୁରା ଘରକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏଥି ସହିତ, ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏହା ନବଜାତ ଶିଶୁ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଶୋଇବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରାଯିବା ଉଚିତ।


ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରଭାବ


ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଥକାପଣ ଅନୁଭବ କରିବା, ଆଖି ଉପରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ, ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ମାନସିକ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଜଣେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ଉଚିତ୍।

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସତର୍କତା


ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଅନେକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ।
ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବରୁ ନିଜ ଶିଶୁକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍‌।
ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ଅନୁଚିତ। କୁପ୍ରଭାବ ପଡିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।
ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଜୋତିଷଶାସ୍ତ୍ର କହେ। ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କିଛି ଖାଇବା କିମ୍ବା ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

YOU MIGHT ALSO LIKE IT

Read Also


Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.