ଏମିତି Aadhaar Card କୌଣସି କାମରେ ଲାଗିବ ନାହିଁ

Aadhaar_pvc
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଆମ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଆଧାର କାର୍ଡ (Aadhaar Card) କୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କିମ୍ବା PVC କାର୍ଡରେ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଲା ବଜାରରେ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ନିଶ୍ଚିତ ଆସିପାରେ।

ବଜାରରେ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଆଧାର କାର୍ଡ ମୂଲ୍ୟହୀନ

ଆଧାର କାର୍ଡ ଜାରି କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ବିଶିଷ୍ଟ ପରିଚୟ ପ୍ରାଧିକରଣ (UIDAI) ଅନୁସାରେ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କିମ୍ବା PVC ରେ ଖୋଲା ବଜାରରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରୁଛନ୍ତି, ପ୍ରକୃତରେ ଏହି କାର୍ଡ ବୈଧ (Valid) ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପରି ଏକ କାର୍ଡ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ପରିଚୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ବଜାରରେ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଆଧାର କାର୍ଡ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ

UIDAI କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଜାରରେ ମୁଦ୍ରିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କିମ୍ବା PVC ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଅନେକ ସୁରକ୍ଷା ଫିଚର୍ସ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଏହିପରି କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ଦିଅନ୍ତି। ଏହା ପ୍ରତିବଦଳରେ ଆଧାର ପ୍ରାଧିକରଣରୁ ମୁଦ୍ରିତ PVC ଆଧାର କାର୍ଡ ଅର୍ଡର କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଦେଇଛି।

ଏମିତି ତିଆରି କରନ୍ତୁ PVC Aadhaar Card

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କିମ୍ବା PVC ର ଏକ ଆଧାର କାର୍ଡ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ UIDAI ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ଏହାକୁ ଅର୍ଡର କରିପାରିବେ। ଏହି କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସ୍ପିଡ୍ ପୋଷ୍ଟରୁ ପାଇବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହି କାର୍ଡରେ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ବିବରଣୀ ସହିତ ଏକ QR Code ଅଛି। ଅନେକ ସୁରକ୍ଷା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଆପଣ ଏହାକୁ mAadhaar App ରୁ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଚଲାନ୍ତି, ଆପଣ ନିଜ ଫୋନରେ mAadhaar App ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ। ଆପଣ ଏହା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କର Digital Aadhaar Card ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ। UIDAI ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସେବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ମାନ୍ୟ ଅଟେ।

Share this: