Haryana: ଏଥର ହରିୟାଣାରେ ବେସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ୭୫% ସଂରକ୍ଷିତ

hariyana

ହରିୟାଣା: ଏଥର ହରିୟାଣାରେ ବେସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ରାଜ୍ୟ ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ୭୫% ସଂରକ୍ଷିତ ରହିବ। ରାଜ୍ୟର ବେସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ୭୫% ସଂରକ୍ଷଣ (Reservation) ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏହି ବିଲ୍ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହରିୟାଣା ବିଧାନସଭା (Haryana Assembly) ରେ ପାରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ଯୁବକଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ହରିୟାଣାର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଘରୋଇ ଚାକିରୀ ରାଜ୍ୟ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିବ। ଏଥିରେ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଡିନାନ୍ସର ଡ୍ରାଫ୍ଟ (Ordinance) କ୍ୟାବିନେଟ୍ ୬ଜୁଲାଇ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟର ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ନିୟମକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘରୋଇ ଚାକିରୀରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ।

ଏହା ସହିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗ (EWS) ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୋଲିସ ନିଯୁକ୍ତିରେ EWS ବର୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବୟସ ୫ ବର୍ଷ ବୟସ କୋହଳ ହେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ EWS ବର୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି।

Also Read | New Delhi Corona Updates: ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଦିଲ୍ଲୀ ‘କରୋନା କାପିଟାଲ’ ହେବାକୁ ଯାଉଛି: ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *