MDH ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ; ଏକଦା ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତାରେ ଟାଙ୍ଗା ଚଳାଉଥିଲେ; ମସଲା ବ୍ୟବସାୟରୁ କୋଟିପତି ହେବାର ଜାଣନ୍ତୁ କାହାଣୀ

mdh

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୯୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ MDH ମସଲାର ମାଲିକ ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲା (Mahashay Dharampal Gulati) ଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଆଜି ସକାଳ ୫.୩୦ ସମୟରେ ହୃଦଘାତ ହେତୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ସେ ଗତ ତିନି ସପ୍ତାହ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ତାଙ୍କ ଶବଦାହ କରାଯିବ। ଶିଳ୍ପରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲାଙ୍କୁ ଗତ ବର୍ଷ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଏକଦା ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତାରେ ଟାଙ୍ଗା ଚଳାଉଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଜଣେ କୋଟିପତି ବ୍ୟବସାୟୀ ହେଲେ।

ମାତା ପିତାଙ୍କ ସହ ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲା

ଧରମପାଲଙ୍କ ପରିବାର ପାକିସ୍ତାନର ସିଆଲକୋଟରେ ରହୁଥିଲେ। ସେ ପଢାପଢିରେ ଆଗ୍ରହୀ ନଥିଲେ। ପିତା ଚୁନିଲାଲ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ତାଙ୍କର କିଛି ଇଚ୍ଛା ନଥିଲା। ୧୯୩୩ ରେ, ଧରମପାଲ ପଞ୍ଚମ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପାସ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ସେହିଦିନଠାରୁ ପୁସ୍ତକ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଛାଡିଥିଲେ। ବାପା ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ କାମ କରିବାକୁ ଦେଲେ, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମନ ଲାଗିଲାନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସେ ଅନେକ ଚାକିରି ଛାଡିଥିଲେ ବାପା ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ, ତା’ପରେ ସେ ସିଆଲକୋଟରେ ଏକ ମସଲା ଦୋକାନ ଖୋଲିଥିଲେ। ଏହା ତାଙ୍କର ପୈତୃକ ବ୍ୟବସାୟ ଥିଲା। ଦୋକାନ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲା। ଏହାକୁ ପଞ୍ଜାବୀରେ ମହାଶିଆନ୍ ଡି ହାଟୀ (Mahashian Di Hatti) କୁହାଯାଉଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ସର୍ଟ ଫର୍ମ MDH ପାଇଲା।

Mahashian Di Hatti ପ୍ରଥମ ମସଲା ଦୋକାନ ଯାହା କି ଶୁଦ୍ଧ ମସଲା ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଥିଲା

ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଦେଶ ବିଭାଜିତ ହୋଇଥିଲା। ସିଆଲକୋଟ ପାକିସ୍ତାନରେ ମିଶିଗଲା। ତାଙ୍କ ପରିବାର ସବୁକିଛି ଛାଡି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୪୭ ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଅମୃତସରକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସେ ବିଭାଜନର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖିଥିଲେ ଏବଂ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ପରିବାର ପାକିସ୍ତାନରେ ନିଜର ସବୁକିଛି ଛାଡି ଭାରତରେ ପୁଣି ସବୁ ମୂଳର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ପକେଟରେ ମାତ୍ର ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ପରିବାରର ପୋଷଣ ଭାର ମଧ୍ୟ ଥିଲା, ତେଣୁ ସେମାନେ ୬୫୦ ଟଙ୍କାରେ ଟାଙ୍ଗା କିଣି ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତାରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଦୁଇ ମାସ ପରେ ସେ ଟାଙ୍ଗା ଚଳାଇବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ। ସେଠାରେ ଥିବା ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଘରେ ମସଲା ତିଆରି ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଯେ କି ବ୍ୟବସାୟରେ ସାଥ ଦେଇଥିଲେ

ଦିଲ୍ଲୀର କିର୍ତ୍ତିନଗରରେ ପ୍ରଥମ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଆଜି MDH ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱରେ ଏହାର ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧ ବିସ୍ତାର କରୁଛି। ଏହାର ମସଲା ଲଣ୍ଡନ, ଶାରଜା, ଆମେରିକା, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ହଂକଂ, ସିଙ୍ଗାପୁର ସହିତ ଅନେକ ଦେଶରେ ମିଳିଥାଏ। ସେଠାରେ ହଜାର ରୁ ଅଧିକ ବିତରକ ଏବଂ ଚାରି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଖୁଚୁରା ଡିଲର ଅଛନ୍ତି। ଧରମପାଲଙ୍କ କାରବାର ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର କୋଟି ଅଟେ। ଏହି MDH କମ୍ପାନୀରେ ଆଧୁନିକ ମେସିନ୍ ଅଛି, ଯାହା ଦିନକୁ ୩୦ ଟନ୍ ମସଲା ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପ୍ୟାକ୍ କରିପାରିବ।

ମହାଶୟ ଧର୍ମପାଲା ଦୁଃଖ କ’ଣ ଜାଣିଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବାଣ୍ଟିବାକୁ ସର୍ବଦା ଆଗରେ ଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମରେ ମହାଶୟ ଚୁନିଲାଲ ଚାରିଟେବୁଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ଏହା ଅଧୀନରେ ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଆଶ୍ରମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି

କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧର୍ମପାଲଜୀଙ୍କର ଜୀବନ ସାମାଜିକ ସେବାରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା

Amazon Offer % Buy MDH Masala Amazon Pantry SALE!

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *