Jammu and Kashmir: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲ୍ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅଧା ଛାଡ

manoj-sinha
Share this:

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର (Jammu and Kashmir) ର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମନୋଜ ସିହ୍ନା (Lieutenant Governor Manoj Sinha) କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସ୍ (coronavirus pandemic) ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲରେ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହିତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଡ୍ୟୁଟି ଛାଡ  କରାଯାଇଛି।

ଲେଫ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମନୋଜ ସିହ୍ନା, ଆଜି ଶନିବାର ଏହି ରିଲିଫ୍ ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ( Atma Nirbhar Bharat) ପ୍ୟାକେଜ୍ ସହିତ ଆହୁରି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳିବ। ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୬ ମାସ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଋଣ ଉପରେ ସୁଧରେ ୫ % ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଲେଫ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି। କରୋନା କାଳରେ ଏହା ଏକ ବଡରିହାତି ଏବଂ ଏହା ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟିରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୧୩୫୦ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରି ସେ ନିଜେ ବହୁତ ଖୁସି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଲେଫ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମନୋଜ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତତନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ (Credit Card) ଯୋଜନାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସୀମାକୁ ୨ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁଧ ଉପରେ ୭% ରିହାତି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଯୁବକ ଓ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡେସ୍କ (Desk) ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ-ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

Also Read:

Corona Vaccine Update: ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀରେ କରୋନା ଟିକା ଭାରତରେ ମିଳିବ: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସୂଚନା

India-China LAC Update: ଚୀନ୍‌ର ନୂଆ କୌଶଳ ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଉଡ ସ୍ପିକରରେ ବଜାଉଛି ପଞ୍ଜାବୀ ଗୀତ

Share this: