BJP Sankalp Patra:ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଜାରୀ, ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ

home-minister-and-bjp-leader-amit-shah-releases-bjp-manifesto

କୋଲକାତା: କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା (Amit Shah) ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ (West Bengal Assembly Election) ପାଇଁ ଦଳର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଏହି ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ନିଆଯାଇଛି। ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାବରେ ରହିଯାଇଥିଲା। ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ଆରମ୍ଭ ହେବାଦିନୁ, ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ରର  ଗୁରୁତ୍ୱ ବଢିବାରେ ଲାଗିଲା କାରଣ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବା ପରେ ସରକାର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଉପରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନିଫେଷ୍ଟୋ ବଦଳରେ ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ର ନାମକରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛୁ। କାରଣ ଏହା ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଯେ ଆମେ କିପରି ସୋନାର ବଙ୍ଗଳାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବୁ। ଆପଣ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଆଶା କିପରି ପୂରଣ କରିବେ? ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର କେବଳ ଘୋଷଣା ନୁହେଁ, ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ଵର ସବୁଠୁ ବଡ ଦଳର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର, ଏହା ହେଉଛି ଦେଶର ୧୬ ରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଥିବା ଦଳର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର। କ୍ରମାଗତ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସହିତ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଥର ସରକାର ଏ ହେଉଛି ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର।

ଆମେ ସ୍ଥିର କରିଛୁ ଯେ କ୍ୟାବିନେଟର ପ୍ରଥମ ମିଟିଂରେ ବଙ୍ଗଳାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗରିବ ଲୋକ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ଉଚିତ। ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛୁ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି କଣ କୌଣସି ପକ୍ଷୀ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା ହେବେ ନାହିଁ, ଆମେ ଏଭଳି ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବୁ। ପ୍ରତିବର୍ଷ କୃଷକମାନେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇବା ସହିତ ଆମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗଢିଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଶାଇକି ଦେବୁ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ।

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧର୍ମର ପର୍ବ ବିନା ଅନୁମତିରେ ସାରା ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯାଉ। ବିଶେଷକରି ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ଏବଂ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପର୍ବ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ପରେ କୋର୍ଟର ସାହାଯ୍ୟର କାହାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଚାକିରିରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଆପଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ, ଏବଂ ୭୫ ଲକ୍ଷ କୃଷକ ଯେଉଁମାନେ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ମମତା ଦିଦିଙ୍କୁ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆମେ ସିଧାସଳଖ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଦେବୁ।

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed