Coronavirus: ଆସିଲା ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ Face Mask, ଦାମ ବେଶୀ ନୁହେଁ

battery-face-mask
Share this:

ମୁମ୍ବାଇ: ମୁମ୍ବାଇ (Mumbai) ର NMIMS ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ (Scientist) ଏକ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାରଯୋଗ୍ୟ ମାସ୍କ (Battery Operated Reusable Mask) ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ବାୟୁବାହୀ ମାନବ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ନିୟମିତ ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକ ଏୟାରଗେଲ ଏବଂ ବଡ଼ ଧୂଳି କଣିକା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରୁଥିବାବେଳେ, ସେଗୁଡିକ ଅଧିକାଂଶ ମାନବ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରନ୍ତି  ନାହିଁ।

ଅପରପକ୍ଷେ, ନୂତନ ମାସ୍କ ହେଉଛି ଧାତବ ଜାଲ ସହିତ ଚାରି ସ୍ତରୀୟ ସୂତା, ଯାହା ଏକ ବୈଦୁତିକ ଫିଲ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ନିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ଵାସ ନେବା ସମୟରେ, ମାସ୍କ ସହିତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସୁଥିବା ପାଥୋଜେନଗୁଡିକ ତୁରନ୍ତ ନିରପେକ୍ଷ ହୋଇ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ। ଏହି ମାସ୍କ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ, ଆତ୍ମ-ନିରାକରଣ ଏବଂ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଅଟେ। ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ସହିତ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଛଅ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ବଦଳାଯାଏ। ଏହି ମାସ୍କ ୨୪୦ରୁ ଅଧିକ ନିୟମିତ ମାସ୍କକୁ ପରିବେଶ ଭାରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଅଟେ। ଏହି ମାସ୍କ ୯୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂତାଣୁ ଏବଂ ଫଙ୍ଗସର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଏହି ମାସ୍କ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ମିଲଟନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବରେ ବିକ୍ରି ହେବ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୮୦୦ ରୁ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

Also Read | ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ୬ଟି ରାଜ୍ୟରେ କମୁନାହିଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ପଠାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *